Balin pamięta o Ojcu Świętym

26 listopada 2017 roku odbyło się otwarcie dwudziestego drugiego miejsca na Szlaku Miejsc Papieskich na Ziemi Chrzanowskiej. ZOBACZ FILM.

Balin pamięta o Ojcu Świętym

W Kościele pw. Chrystusa Króla w Balinie odprawiono uroczystą koncelebrowaną Mszę Święta poprowadzoną przez Księdza Biskupa Damiana Muskusa.

Biskup wygłosił kazanie do wiernych nawiązujące do słów świętego Jana Pawła II, które wypowiedziane zostały 10 czerwca 2000 roku na Polach Lednickich , a obecnie  zamieszczonych na pamiątkowej tablicy na obelisku papieskim w Balinie:

„JEŻELI DZIŚ PRAGNIECIE PRZYJĄĆ CHRYSTUSA, KRÓLA WIEKÓW, ZA SWEGO PANA, NIE MOŻECIE ZAPOMNIEĆ O TEJ JEGO STAŁEJ I WIECZNEJ OBECNOŚCI.

ŻYJCIE W OBECNOŚCI CHRYSTUSA!

UCZYŃCIE GO PANEM KAŻDEJ CHWILI WASZEJ CODZIENNOŚCI! UCZYŃCIE GO PANEM WASZEJ PRZYSZŁOŚCI…”

Po zakończeniu Mszy Świętej procesyjnie zgromadzeni przeszli pod obelisk papieski, gdzie Ksiądz Biskup dokonał poświęcenia 22 miejsca na szlaku Miejsc papieskich na Ziemi Chrzanowskiej.

Wicestarosta Krzysztof Kasperek złożył na ręce przedstawicieli Rady Parafialnej w Balinie akt powierzenia opieki nad miejscem papieskim w Balinie.

Wśród osób przybyłych i przemawiających do zebranych znalazł się m.in. Poseł na Sejm RP Pan Jarosław Szlachetka, który odczytał list od Pani Prezes Rady Ministrów RP Beaty Szydło, a także Pan Stanisław Dusza Przewodniczący Rady Powiatu Chrzanowskiego, a za razem przedstawiciel Rady Parafialnej w Balinie oraz Pani Urszula Własiuk Prezes Fundacji Szlaki Papieskie w Krakowie, która przekazała na ręce Księdza Proboszcza Krzysztofa Kozioła tablicę z mapą Szlaku Miejsc Papieskiego na Ziemi Chrzanowskiej obrazującą lokalizację wszystkich 28 miejsc papieskich znajdujących się na terenie Powiatu Chrzanowskiego.

W uroczystości uczestniczył również Burmistrz Miasta Chrzanowa Pan Ryszard Kosowski oraz duchowni z parafii chrzanowskich, a także przybyłych z innych regionów na uroczystość odpustu parafialnego w Balinie.

Na zakończenie uroczystości lokalna młodzież ze szkoły w Balinie oraz działająca przy Parafii zaśpiewała i ulubiona pieśń Papieża Polaka pt. „Barka”.

Ciekawostka:

Ojciec Święty Jan Paweł II odwiedził Parafię w Balinie jako Metropolita Krakowski w dniach 9 marca 1963 roku oraz w dniach 14-15 marca 1975 roku.

Obelisk upamiętniający pobyt Papieża Polaka w Parafii w Balinie jest przechylony podobnie jak i krzyż – pastorał papieski, który został umieszczony w jego sąsiedztwie.

Jak twierdzi Ksiądz Proboszcz jest to działanie specjalne zgodne z koncepcją lokalnego parafianina i  artysty Pana Adama Pociechy – absolwenta Liceum Sztuk Plastycznych
w Nowym Wiśniczu.

Na terenie Powiatu chrzanowskiego znajduje się 28 miejsc papieskiej obecności – obecnie zostały oznaczone 22 niżej wymienione miejsca:

•   I MĘTKÓW (2 kwietnia 2006 roku) Parafia p.w. Matki Boskiej Częstochowskiej
  •   II OKLEŚNA (7 września 2008 roku) Parafia p.w. Matki Boskiej Częstochowskiej
  •   III TRZEBINIA (18 października 2008)  Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej
    w Trzebini
  •   IV KRYSTYNÓW (23 maja 2009 roku) Parafia p.w. św. Barbary
  •   V PŁOKI (30 maja 2009 roku) Sanktuarium Matki Bożej Patronki Polskich Rodzin Robotniczych
  •   VI CHRZANÓW (10 czerwca 2009 roku) Parafia p.w. św. Mikołaja
  •   VII ALWERNIA ( 17 września 2009 roku) (Klasztor) Parafia p.w. Stygmatów św. Franciszka z Asyżu w Alwerni
  •   VIII LGOTA ( 27 września 2009 roku) Kapliczka przy Parafii Chrystusa Króla