Włoscy licealiści przyjechali na wymianę

II Liceum Ogólnokształcące im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego  w Chrzanowie poprzez zorganizowaną wymianę młodzieży dołączyło do sieci szkół otwartych na edukację międzykulturową. W dniach 18 - 28 listopada uczniowie i nauczyciele II Liceum gościli w domach włoską młodzież z miejscowości Gioia del Colle (k. Bari/Apulia). 

Włoscy licealiści przyjechali na wymianę

Fot. 28 listopada w Starostwie Powiatowym w Chrzanowie młodzież spotkała się ze starostą i wicestarostą, a potem zatańczyła belgijski

 

Najbardziej smakowały im pierogi, bigos i gulasz. Odpowiadając na pytanie: czym różni się Polska od Italii, nastoletni Włosi odpowiadali: aurą, walutą i szkołą.

- U nas wszystkie lekcje odbywają się w jednej sali, a u was w kilku – zauważyli.

Chętnie uczyli się polskich zwrotów grzecznościowych. Po kilku dniach każdy z nich potrafił powiedzieć: proszę, dziękuję, dzień dobry, do widzenia, a nawet zaśpiewać: „Polska, biało-czerwoni”.

- Polacy są bardzo uprzejmi, mili, przyjacielscy i zabawni. I świętują podobnie jak Włosi – mówili chórem.

Tematem przewodnim wymiany polsko-włoskiej było „Dziedzictwo kulturowe narodów, ze szczególnym uwzględnieniem obiektów wpisanych na Listę UNESCO”. Młodzież miała okazję zobaczyć  Wawel i krakowskie Stare Miasto, tereny byłego nazistowskiego obozu zagłady Auschwitz – Birkenau oraz zabytkową Kopalnię Soli w Wieliczce. W Nadwiślańskim Parku Etnograficznym w Wygiełzowie goście poznali historię krakowiaków zachodnich.

Oprócz bogatego programu wycieczek, włoscy licealiści uczyli się języka polskiego. W skondensowanej formie została im przedstawiona geografia turystyczna Polski, historia współczesna oraz sylwetki polskich noblistów.

- Zorganizowaliśmy dyskotekę, nauczyliśmy włoskich kolegów tańczyć poloneza i zorganizowaliśmy  rozgrywki sportowe – wyliczają uczniowie II LO w Chrzanowie.

Licealiści wykazali się polską gościnnością organizując gościom czas w sobotę i niedzielę zabierając rówieśników do Katowic, Zakopanego i  Szlakiem Orlich Gniazd. W ramach rewizyty młodzież II Liceum w kwietniu pojedzie do Włoch. Udział uczniów w projekcie wzbogaci młodzież kulturowo, pomoże otworzyć się na odmienność obyczajów i zachowań.

W projekcie uczestniczy 22 licealistów z Włoch, 22 uczniów II LO, dwóch włoskich i dwóch polskich nauczycieli. Wymianę młodzieży zorganizowały nauczycielki: Aneta Solińska i Aneta Mulka.