Podświetlenie linków Zmień odstęp między akapitami Zmień odstęp między wierszami Zmień odstęp między słowami Zmień odstęp między literami Normalna wielkość czcionki Duża wielkość czcionki Bardzo duża wielkość czcionki Zmień kontrast

„Kamienie na szaniec” w ramach obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych

2 marca 2018 roku uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego im. St. Staszica w Chrzanowie wraz ze słuchaczami miejscowego Uniwersytetu Trzeciego Wieku wystawią spektakl „Kamienie na szaniec” na podstawie książki Aleksandra Kamińskiego o tym samym tytule.

„Kamienie na szaniec” w ramach obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Sztuka zostanie wystawiona dla młodzieży ze szkół ponadgimnazjalnych powiatu chrzanowskiego w Miejskim Ośrodku Kultury, Sportu i Rekreacji w Chrzanowie w ramach obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Na spektakl zapraszają: Starosta Chrzanowski Janusz Szczęśniak i Burmistrz Chrzanowa Ryszard Kosowski.

Zespół aktorski składa się z 30 osób. Autorem scenariusza i reżyserem jest Marcin Kobierski – aktor Teatru Bagatela w Krakowie. Grupę przygotowały: Małgorzata Ciupek-Gładys i Olga Piotrowska – nauczycielki I LO w Chrzanowie. Casting odbył się w maju 2017 roku. Próby rozpoczęto podczas wakacji.

- Można powiedzieć, że przygotowania trwały około dwóch miesięcy. Premiera odbyła się 25 października 2017 roku – mówi Bożena Bierca, dyrektor I LO w Chrzanowie.

Sztukę „Kamienie na szaniec” wystawiono do tej pory siedem razy: w Chrzanowie, Trzebini i Libiążu. Po kolejnym występie przed chrzanowską publicznością, zespół zaprezentuje się w ramach konkursu „Posiady Teatralne” szóstej edycji Małopolskich Spotkań Teatrów Amatorskich na Orawie w dniach 10-11 marca w Jabłonce. W 2015 roku chrzanowska grupa zdobyła I miejsce za wystawienie „Dziadów”, a w 2016 roku II miejsce za spektakl „Chłopi”.

W 2018 roku licealiści i słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku będą pracować nad kolejnym przedstawieniem „Nad Niemnem”. Premierę zaplanowano na 18 października. Pieniądze na realizację spektakli pochodzą z województwa małopolskiego w ramach konkursu Mecenat Małopolski.

Czy wiesz, że…

W ramach ubiegłorocznych obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych dla chrzanowskiej publiczności zaśpiewał Lech Makowiecki wraz z małżonką Bożeną Makowiecką.