Podświetlenie linków Zmień odstęp między akapitami Zmień odstęp między wierszami Zmień odstęp między słowami Zmień odstęp między literami Normalna wielkość czcionki Duża wielkość czcionki Bardzo duża wielkość czcionki Zmień kontrast

Pamiętajmy o Niezłomnych

Skazywani wyrokiem śmierci poprzedzonym golgotą tortur za ojczyznę i próbę ratowania Polski przed kolejnym totalitaryzmem, na wiele lat skazani zostali również na niepamięć potomnych. Dziś Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych to polskie święto państwowe obchodzone corocznie 1 marca, poświęcone upamiętnieniu żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia.

Pamiętajmy o Niezłomnych

Powiat chrzanowski wspólnie z gminą Chrzanów włącza się w ogólnopolskie obchody, które rozpoczniemy 28 lutego wernisażem wystawy „Zrzeszenie Wolność i Niezawisłość – historia i proces krakowski” oraz wykładem „Rozstrzelana za pomoc Wyklętym – Irena Odrzywołek” w Domu Urbańczyka chrzanowskiego muzeum.

Oficjalne obchody odbędą się 1 marca kościele p.w. św. Mikołaja w Chrzanowie, gdzie zostanie odprawione nabożeństwo, a pod tablicą niepodległościową odbędzie się Apel Pamięci.

2 marca w Miejskim Ośrodku Kultury Sportu i Rekreacji w Chrzanowie uczniowie szkół ponadgimnazjalnych obejrzą spektakl „Kamienie na szaniec” przygotowany przez kolegów z I Liceum Ogólnokształcącego oraz przez słuchaczy miejscowego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

Obchody zakończy Bieg Tropem Wilczym w chrzanowskim lesie. Będzie to bieg honorowy bez pomiaru czasu na dystansie 1963 m nawiązującym do daty śmierci uznawanego za ostatniego żołnierza polskiego podziemia antykomunistycznego i niepodległościowego Józefa Franczaka ps. „Lalek”, sierżanta Wojska Polskiego, uczestnika wojny obronnej Polski 1939, później związanego ze strukturami ZWZ-AK.

Józef Franczak ps. "Lalek"

Fot. i info źródło: wikipedia.org

 

Żołnierze tzw. drugiej konspiracji, którzy jako pierwsi walczyli o wolną Polskę z okupantem sowieckim i zainstalowanym przez niego reżimem komunistycznym, zapłacili za wierność swoim ideałom niejednokrotnie cenę najwyższą – cenę swego życia. Nawet jeśli udało Im się przeżyć, przez kolejne 45 lat żyli z piętnem – jak to określała komunistyczna propaganda – „bandytów” i „faszystów. W 2001 roku Sejm Rzeczypospolitej Polskiej podjął uchwałę, w której uznał zasługi organizacji i grup niepodległościowych, które po zakończeniu II wojny światowej zdecydowały się na podjęcie nierównej walki o suwerenność i niepodległość kraju, oddając w ten sposób hołd poległym i pomordowanym oraz wszystkim więzionym i prześladowanym członkom organizacji Wolność i Niezawisłość. Było to pierwsze tej rangi uhonorowanie żołnierzy zbrojnego podziemia antykomunistycznego. Na celebrowanie Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych wybrano dzień 1 marca. Tego dnia w 1951 roku w więzieniu mokotowskim wykonano wyrok śmierci na siedmiu członkach IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”: Łukaszu Cieplińskim, Mieczysławie Kawalcu, Józefie Batorym, Adamie Lazarowiczu, Franciszku Błażeju, Karolu Chmielu i Józefie Rzepce – będących ostatnimi ogólnopolskimi koordynatorami „Walki o Wolność i Niezawisłość Polski z nową sowiecką okupacją”. Dziś Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych to polskie święto państwowe obchodzone corocznie 1 marca, poświęcone upamiętnieniu żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia.