Zaproszenie na XXVIII Międzynarodowy Festiwal Muzyki Kameralnej i Organowej

XXVIII Międzynarodowy Festiwal Muzyki Kameralnej i Organowej odbędzie się   w  5 kolejnych niedziel, w tym roku pomiędzy 19 sierpnia – 16 września 2018 roku i obejmuje koncerty różnorodne pod względem stylów i gatunków muzycznych. Do udziału w nim zostali zaproszeni wybitni artyści polscy i zagraniczni gwarantujący najwyższy poziom wykonawczy.

Zaproszenie na XXVIII Międzynarodowy Festiwal Muzyki Kameralnej i Organowej

Międzynarodowy Festiwal Muzyki Kameralnej i Organowej to wielkie muzyczne wydarzenie, które od blisko 28 lat wzbogaca działalność Nadwiślańskiego Parku Etnograficznego w Wygiełzowie. Jego cykliczny charakter i coroczne edycje sprawiły, że dzisiaj celem przyjazdu do Wygiełzowa jest nie tylko zamiar spędzenia czasu w urokliwych miejscach na terenie skansenu, ale również wysłuchanie koncertu festiwalowego z udziałem wybitnych artystów i przyciągającym programem, który niejednokrotnie stanowi odpowiedź na różnorodne muzyczne oczekiwania publiczności.

W tym roku, podobnie jak podczas wielu wcześniejszych edycji, koncerty festiwalowe zostały zaplanowane z uwzględnieniem wszystkich „muzycznych obiektów” skansenu, co stanowi dodatkową i szczególną atrakcję dla ich odbiorców. Najwięcej z nich odbędzie się w zrekonstruowanym  Dworze z Drogini, gdzie znajduje się fortepian, ale również w zabytkowym Kościele z Ryczowa oraz w plenerze w Amfiteatrze. Wybór tych miejsc zadecydował o obsadzie i charakterze koncertów, ale jednym z najważniejszych założeń organizatorów niezmiennie pozostaje idea, jaką jest szeroka popularyzacja tzw. wysokiej kultury muzycznej.

W 2018 roku wszystkie koncerty festiwalowe w Wygiełzowie zaplanowane zostały we Dworze znajdującym się na terenie Skansenu Nadwiślańskiego Parku Etnograficznego. Zaplanowano łącznie 10 koncertów z udziałem renomowanych artystów i zespołów. Symboliczną wymowę posiadał będzie koncert inaugurujący z udziałem przybyłej z Wiednia Orkiestry Kameralnej CAMERATA POLONIA pod dyr. Marka Kudlickiego, którą tworzą polscy artyści na stałe zamieszkujący poza granicami Polski (w Austrii).  Wystąpią z koncertem muzyki polskiej pt. „Co mi w duszy gra? Muzyka polska”, nad którym patronat honorowy objęło Narodowe Biuro Obchodów NIEPODLEGŁA 2018. Po raz pierwszy wystąpią w festiwalu uczestnicy Akademii Operowej przy Teatrze Wielkim Opery Narodowej w Warszawie, która przejęła kierownictwo artystyczne nad koncertem 9 września i zaproponowała jego obsadę. 26 sierpnia w Wygiełzowie wystąpi zjawiskowy duet saksofonowo fortepianowy MAGDUŚ DUO, którego koncert odbędzie się w ramach realizacji programu ZAMÓWIENIA KOMPOZYTORSKIE 2018. Zdobycie przez współorganizującą Festiwal instytucję IPIUM SILESIA dotacji Instytutu Muzyki i Tańca pozwoliło na sfinansowanie 80% koncertu  łącznie z  honorariami kompozytora Przemysława Szczotki, którego dzieło będzie miało w Wygiełzowie swoją prapremierę, a w październiku jego wykonanie zostanie powtórzone podczas Międzynarodowego Festiwalu Młodych Laureatów Konkursów Muzycznych. 2 września zagra w Wygiełzowie kwartet smyczkowy MESSAGES QUARTET  postrzegany obecnie jako jeden z najlepszych tego typu zespołów w Polsce. Wykona dwa arcydzieła kameralne: Johannesa Brahmsa i Stanisława Moniuszki,   co dodatkowo wzmocni polski wizerunek tej edycji festiwalu. W koncercie finałowym wystąpi zespół muzyki dawnej specjalizujący się w wykonawstwie historycznym i posługujący się oryginalnym instrumentarium, zespół w międzynarodowym składzie:  LE NUOVE MUSICHE, którego udział w festiwalu stał się możliwy dzięki pozyskanej   przez artystów dotacji grantowej umożliwiającej znaczne pokrycie budżetu ich występu.

Wydarzeniami festiwalu będą również koncerty odbywające się w okolicznych kościołach:                 w Jaworznie-Długoszynie zagra prof. Władysław Szymański i wybitny młody trębacz   Piotr Nowak. W Chrzanowie-Kościelcu muzykę i poezje Hildegardy z Bingen przedstawi Zespół Wokalno-Instrumentalny FLORES ROSARUM, w kościele w Grojcu wystąpi polsko-brazylijski DUET HARPLINO (harfa i skrzypce), a w Trzebini melomani odbędą muzyczną wędrówkę po Europie z zespołem LIARMAN TRIO.