Podświetlenie linków Zmień odstęp między akapitami Zmień odstęp między wierszami Zmień odstęp między słowami Zmień odstęp między literami Normalna wielkość czcionki Duża wielkość czcionki Bardzo duża wielkość czcionki Zmień kontrast

Zaproszenie na XXVIII Międzynarodowy Festiwal Muzyki Kameralnej i Organowej

XXVIII Międzynarodowy Festiwal Muzyki Kameralnej i Organowej odbędzie się   w  5 kolejnych niedziel, w tym roku pomiędzy 19 sierpnia – 16 września 2018 roku i obejmuje koncerty różnorodne pod względem stylów i gatunków muzycznych. Do udziału w nim zostali zaproszeni wybitni artyści polscy i zagraniczni gwarantujący najwyższy poziom wykonawczy.

Zaproszenie na XXVIII Międzynarodowy Festiwal Muzyki Kameralnej i Organowej

Międzynarodowy Festiwal Muzyki Kameralnej i Organowej to wielkie muzyczne wydarzenie, które od blisko 28 lat wzbogaca działalność Nadwiślańskiego Parku Etnograficznego w Wygiełzowie. Jego cykliczny charakter i coroczne edycje sprawiły, że dzisiaj celem przyjazdu do Wygiełzowa jest nie tylko zamiar spędzenia czasu w urokliwych miejscach na terenie skansenu, ale również wysłuchanie koncertu festiwalowego z udziałem wybitnych artystów i przyciągającym programem, który niejednokrotnie stanowi odpowiedź na różnorodne muzyczne oczekiwania publiczności.

W tym roku, podobnie jak podczas wielu wcześniejszych edycji, koncerty festiwalowe zostały zaplanowane z uwzględnieniem wszystkich „muzycznych obiektów” skansenu, co stanowi dodatkową i szczególną atrakcję dla ich odbiorców. Najwięcej z nich odbędzie się w zrekonstruowanym  Dworze z Drogini, gdzie znajduje się fortepian, ale również w zabytkowym Kościele z Ryczowa oraz w plenerze w Amfiteatrze. Wybór tych miejsc zadecydował o obsadzie i charakterze koncertów, ale jednym z najważniejszych założeń organizatorów niezmiennie pozostaje idea, jaką jest szeroka popularyzacja tzw. wysokiej kultury muzycznej.

W 2018 roku wszystkie koncerty festiwalowe w Wygiełzowie zaplanowane zostały we Dworze znajdującym się na terenie Skansenu Nadwiślańskiego Parku Etnograficznego. Zaplanowano łącznie 10 koncertów z udziałem renomowanych artystów i zespołów. Symboliczną wymowę posiadał będzie koncert inaugurujący z udziałem przybyłej z Wiednia Orkiestry Kameralnej CAMERATA POLONIA pod dyr. Marka Kudlickiego, którą tworzą polscy artyści na stałe zamieszkujący poza granicami Polski (w Austrii).  Wystąpią z koncertem muzyki polskiej pt. „Co mi w duszy gra? Muzyka polska”, nad którym patronat honorowy objęło Narodowe Biuro Obchodów NIEPODLEGŁA 2018. Po raz pierwszy wystąpią w festiwalu uczestnicy Akademii Operowej przy Teatrze Wielkim Opery Narodowej w Warszawie, która przejęła kierownictwo artystyczne nad koncertem 9 września i zaproponowała jego obsadę. 26 sierpnia w Wygiełzowie wystąpi zjawiskowy duet saksofonowo fortepianowy MAGDUŚ DUO, którego koncert odbędzie się w ramach realizacji programu ZAMÓWIENIA KOMPOZYTORSKIE 2018. Zdobycie przez współorganizującą Festiwal instytucję IPIUM SILESIA dotacji Instytutu Muzyki i Tańca pozwoliło na sfinansowanie 80% koncertu  łącznie z  honorariami kompozytora Przemysława Szczotki, którego dzieło będzie miało w Wygiełzowie swoją prapremierę, a w październiku jego wykonanie zostanie powtórzone podczas Międzynarodowego Festiwalu Młodych Laureatów Konkursów Muzycznych. 2 września zagra w Wygiełzowie kwartet smyczkowy MESSAGES QUARTET  postrzegany obecnie jako jeden z najlepszych tego typu zespołów w Polsce. Wykona dwa arcydzieła kameralne: Johannesa Brahmsa i Stanisława Moniuszki,   co dodatkowo wzmocni polski wizerunek tej edycji festiwalu. W koncercie finałowym wystąpi zespół muzyki dawnej specjalizujący się w wykonawstwie historycznym i posługujący się oryginalnym instrumentarium, zespół w międzynarodowym składzie:  LE NUOVE MUSICHE, którego udział w festiwalu stał się możliwy dzięki pozyskanej   przez artystów dotacji grantowej umożliwiającej znaczne pokrycie budżetu ich występu.

Wydarzeniami festiwalu będą również koncerty odbywające się w okolicznych kościołach:                 w Jaworznie-Długoszynie zagra prof. Władysław Szymański i wybitny młody trębacz   Piotr Nowak. W Chrzanowie-Kościelcu muzykę i poezje Hildegardy z Bingen przedstawi Zespół Wokalno-Instrumentalny FLORES ROSARUM, w kościele w Grojcu wystąpi polsko-brazylijski DUET HARPLINO (harfa i skrzypce), a w Trzebini melomani odbędą muzyczną wędrówkę po Europie z zespołem LIARMAN TRIO.