Innowacyjne zabiegi na kolano w chrzanowskim szpitalu

W sierpniu 2018 lekarze chrzanowskiego szpitala przeprowadzili pierwszy zabieg endoprotezy powierzchniowej stawu kolanowego.

Innowacyjne zabiegi na kolano w chrzanowskim szpitalu

- Tak jak każde kolano jest inne, tak też różne zmiany chorobowe powodują ból w stawie kolanowym - podkreśla dr Piotr Kusiak, ordynator oddziału chirurgii urazowo - ortopedycznej w chrzanowskim szpitalu. Dodaje że metoda leczenia, która będzie dobra dla jednego stawu nie będzie tak samo dobrą dla leczenia bólu w innym stawie. Rozszerzenie rodzaju operacji na stawie kolanowym pozwoli nam na kompleksowe leczenie jego schorzeń.

Możliwości operacyjne, którymi obecnie dysponuje oddział ortopedii w Chrzanowie to:

- artroskopia (wprowadzenie 5mm kamery do wnętrza stawu i operowanie mini narzędziami, kontrolując przebieg zabiegu operacyjnego na  monitorach telewizyjnych).

- endoprotezoplastyka całkowita stawu kolanowego cementowa

- endoprotezoplastyka całkowita stawu kolanowego bezcementowa ( stosowana w stawach z dobra jakością kości)

- endoproteza powierzchniowa stawu kolanowego (zarezerwowana dla ogniskowych uszkodzeń chrząstki u młodszych, aktywnych chorych).

 

- Endoproteza powierzchniowa to ortopedyczny biomateriał nowej generacji składający się z kwasu hialuronowego, polietylenu i trzonu tytanowego - wyjaśnia dr Kusiak.  Tłumaczy, że poprzez specjalnie opracowany skład implant ten jest biokompatybilny i wchodzi w korzystną interakcję z otaczającymi tkankami odtwarzając anatomicznie obciążaną powierzchnię stawową. Rozmiar endoprotezy pozwala precyzyjnie leczyć niewielkie uszkodzenia w obrębie stawu nie naruszając zdrowej nieuszkodzonej chrząstki z otoczenia. Wielkość implantu porównać można do rozmiaru paznokcia na kciuku u osoby dorosłej.

Endoprotezę stosuje się przy objawowych lub ostrych pourazowych uszkodzeniach chrzęstnych lub kostno-chrzestnych zlokalizowanych na obciążanych powierzchniach stawowych kłykci kości udowej.

Zabieg operacyjny składa się z dwóch etapów. W pierwszym etapie przy  użyciu kamer wewnątrzstawowych określa się rozmiar i i umiejscowienie uszkodzenia.

Następnie precyzyjnie ustala się miejsce operacyjnego otwarcia stawu, tak aby było dokładnie nad uszkodzeniem chrząstki.

 Przy użyciu specjalistycznych przymiarów,prowadnic, frezów i impaktorów lekarze opracowują uszkodzenie.

- W tak przygotowaną lożę implantujemy endoprotezę powierzchniową. Zabieg kończy chirurgiczne zamkniecie niewielkiej 3 cm rany operacyjnej - zaznacza ordynator Kusiak.

Korzyści kliniczne wynikające z zastosowania implantu to:

- Przywrócenie funkcjonalnej powierzchni stawowej w celu powstrzymania mechanicznego tarcia   i zniszczenia otaczających ubytek powierzchni stawowych.

- Umożliwienie natychmiastowego obciążania, czego rezultatem jest szybka rehabilitacja i powrót do aktywności.

- Zachowanie anatomii pacjenta poprzez mechaniczne wypełnienie tkanki.

- Minimalnie inwazyjny zabieg.

- Wczesna mobilizacja pacjenta i ograniczony czas rehabilitacji.

- Wyniki badań wykazują znacznie zmniejszony poziom bólu, poprawę aktywności fizycznej oraz podniesienie jakości życia.