Podświetlenie linków Zmień odstęp między akapitami Zmień odstęp między wierszami Zmień odstęp między słowami Zmień odstęp między literami Normalna wielkość czcionki Duża wielkość czcionki Bardzo duża wielkość czcionki Zmień kontrast

Innowacyjne zabiegi na kolano w chrzanowskim szpitalu

W sierpniu 2018 lekarze chrzanowskiego szpitala przeprowadzili pierwszy zabieg endoprotezy powierzchniowej stawu kolanowego.

Innowacyjne zabiegi na kolano w chrzanowskim szpitalu

- Tak jak każde kolano jest inne, tak też różne zmiany chorobowe powodują ból w stawie kolanowym - podkreśla dr Piotr Kusiak, ordynator oddziału chirurgii urazowo - ortopedycznej w chrzanowskim szpitalu. Dodaje że metoda leczenia, która będzie dobra dla jednego stawu nie będzie tak samo dobrą dla leczenia bólu w innym stawie. Rozszerzenie rodzaju operacji na stawie kolanowym pozwoli nam na kompleksowe leczenie jego schorzeń.

Możliwości operacyjne, którymi obecnie dysponuje oddział ortopedii w Chrzanowie to:

- artroskopia (wprowadzenie 5mm kamery do wnętrza stawu i operowanie mini narzędziami, kontrolując przebieg zabiegu operacyjnego na  monitorach telewizyjnych).

- endoprotezoplastyka całkowita stawu kolanowego cementowa

- endoprotezoplastyka całkowita stawu kolanowego bezcementowa ( stosowana w stawach z dobra jakością kości)

- endoproteza powierzchniowa stawu kolanowego (zarezerwowana dla ogniskowych uszkodzeń chrząstki u młodszych, aktywnych chorych).

 

- Endoproteza powierzchniowa to ortopedyczny biomateriał nowej generacji składający się z kwasu hialuronowego, polietylenu i trzonu tytanowego - wyjaśnia dr Kusiak.  Tłumaczy, że poprzez specjalnie opracowany skład implant ten jest biokompatybilny i wchodzi w korzystną interakcję z otaczającymi tkankami odtwarzając anatomicznie obciążaną powierzchnię stawową. Rozmiar endoprotezy pozwala precyzyjnie leczyć niewielkie uszkodzenia w obrębie stawu nie naruszając zdrowej nieuszkodzonej chrząstki z otoczenia. Wielkość implantu porównać można do rozmiaru paznokcia na kciuku u osoby dorosłej.

Endoprotezę stosuje się przy objawowych lub ostrych pourazowych uszkodzeniach chrzęstnych lub kostno-chrzestnych zlokalizowanych na obciążanych powierzchniach stawowych kłykci kości udowej.

Zabieg operacyjny składa się z dwóch etapów. W pierwszym etapie przy  użyciu kamer wewnątrzstawowych określa się rozmiar i i umiejscowienie uszkodzenia.

Następnie precyzyjnie ustala się miejsce operacyjnego otwarcia stawu, tak aby było dokładnie nad uszkodzeniem chrząstki.

 Przy użyciu specjalistycznych przymiarów,prowadnic, frezów i impaktorów lekarze opracowują uszkodzenie.

- W tak przygotowaną lożę implantujemy endoprotezę powierzchniową. Zabieg kończy chirurgiczne zamkniecie niewielkiej 3 cm rany operacyjnej - zaznacza ordynator Kusiak.

Korzyści kliniczne wynikające z zastosowania implantu to:

- Przywrócenie funkcjonalnej powierzchni stawowej w celu powstrzymania mechanicznego tarcia   i zniszczenia otaczających ubytek powierzchni stawowych.

- Umożliwienie natychmiastowego obciążania, czego rezultatem jest szybka rehabilitacja i powrót do aktywności.

- Zachowanie anatomii pacjenta poprzez mechaniczne wypełnienie tkanki.

- Minimalnie inwazyjny zabieg.

- Wczesna mobilizacja pacjenta i ograniczony czas rehabilitacji.

- Wyniki badań wykazują znacznie zmniejszony poziom bólu, poprawę aktywności fizycznej oraz podniesienie jakości życia.