Podświetlenie linków Zmień odstęp między akapitami Zmień odstęp między wierszami Zmień odstęp między słowami Zmień odstęp między literami Normalna wielkość czcionki Duża wielkość czcionki Bardzo duża wielkość czcionki Zmień kontrast

Starosta Chrzanowski Janusz Szczęśniak Samorządowcem XX-lecia

Janusz Szczęśniak od listopada 1998 roku jest związany z lokalnym samorządem. Jego zasługi dla lokalnej społeczności docenił Związek Powiatów Polskich przyznając mu, w środę 19 września podczas uroczystej sesji rady powiatu, prestiżowy tytuł Samorządowca XX-lecia. ZOBACZ FILM. 

Starosta Chrzanowski Janusz Szczęśniak Samorządowcem XX-lecia

Sukcesy:

Do jego największych sukcesów jako starosty powiatu chrzanowskiego należy zajęcie po raz pierwszy w historii powiatu chrzanowskiego, 10 miejsca w kategorii powiaty w rankingu Związku Powiatów Polskich w 2017 roku. Ocenie jury konkursu podlegały m.in. działania proinwestycyjne i prorozwojowe, poprawa jakości obsługi mieszkańca, rozwiązania z zakresu ochrony zdrowia i pomocy społecznej oraz promocja rozwiązań ekoenergetycznych i proekologicznych.

Najświeższym sukcesem starostwa pod sterami Janusza Szczęśniaka jest przekazanie pałacu Florkiewiczów w Młoszowej Akademii Górniczo – Hutniczej w Krakowie. Zabytkowa perła od pięciu lat szukała właściciela. Odtąd krakowska uczelnia nie tylko zabezpieczy pałac przed postępującym niszczeniem, ale też odrestauruje obiekt tworząc tam bazę naukową, sale konferencyjne, ale też część muzealno – biblioteczną otwartą dla zwiedzających. AGH udostępni także park wznawiając tradycję organizowania tam operetek czy musicali podczas Dni Trzebini.

Jako starosta chrzanowski Janusz Szczęśniak kładzie szczególny nacisk na remonty dróg. Za jego kadencji naprawiono m.in. ul. Grunwaldzką, Słowackiego czy św. Stanisława w Trzebini, Borowcową w Chrzanowie, drogę z Myślachowic do Płok oraz przebudowano drogę powiatową w Czyżówce. W kwietniu 2009 roku starosta odebrał wyróżnienie w postaci srebrnej płyty w programie „Bezpieczna gmina, bezpieczna droga do szkoły”.

Janusz Szczęśniak jako Prezes Zarządu Uczniowskiego Klubu Sportowego "Hetman Koronny" nie tylko propaguje grę w szachy wśród dzieci i młodzieży, ale też rozsławia powiat chrzanowski na arenie międzynarodowej. Jego podopieczne: Martyna Wikar i Weronika Zabrzańska pod okiem Janusza Szczęśniaka wywalczyły tytuł Mistrza Polski. Milena Ślusarczyk zdobyła tytuł wicemistrzyni Polski, a Hubert Meers – wicemistrza Polski juniorów. Klub, którym kieruje ma na swoim koncie „Oskara szachowego”: nagrodę Hetmany 1999 za organizację najlepszych szachowych zawodów w Polsce w 1999 roku. Klub od 23 lat organizuje Międzynarodowy Turniej Młodych Talentów w Szachach Aktywnych.

Janusz Szczęśniak jest wieloletnim organizatorem imprez plenerowych, operowych, operetkowych i musicalowych w Młoszowej.

Za jego kadencji powstał Powiatowy Ośrodek Wsparcia Dziecka i Rodziny w Chrzanowie oraz Powiatowe Centrum Kształcenia Ustawicznego w Chrzanowie. Ma na swoim koncie remont generalny hali sportowej przy Zespole Szkół w Libiążu. Wcześniej, w 2007 r. , za jego kadencji ukończono budowę hali sportowej przy Zespole Szkół Techniczno – Usługowych w Trzebini. Może pochwalić się termomodernizacją szkół ponadgimnazjalnych w powiecie, budową hali sportowej przy I Liceum Ogólnokształcącym w Chrzanowie i adaptacją budynku pod PCKU (termomodernizacja i remont) wraz z pracowniami. Za jego kadencji powstał Powiatowego Centrum Informacji Turystycznej w Wygiełzowie. Doprowadził do budowy hali sportowej przy Zespole Szkół Ekonomiczno – Chemicznych w Trzebini. W kadencji 2014-2018 powstało Centrum Kształcenia Zawodowego i rozszerzono ofertę edukacyjną w obszarze elektryczno - elektronicznym i mechaniczno - górnicznym.

Starostwo wprowadziło także system monitoringu powodziowego dla powiatu chrzanowskiego oraz E-usługi w informacji przestrzennej – projekt z zakresu geodezji dofinansowany ze środków RPO Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020.
Za jego kadencji powiat chrzanowski znalazł się w finałowej czwórce konkursu „Wzorcowy urząd w Małopolsce”. W czerwcu 2009 roku starostwo zdobyło pierwsza nagrodę główną w tym konkursie. Starosta może pochwalić się udaną realizacją projektu stypendialnego „Stypendia dla najzdolniejszych”. Jest też kontynuatorem oznakowania Szlaków Miejsc Papieskich na ziemi chrzanowskiej oraz imprezy: Rowerowy Ekorajd z Powiatem Chrzanowskim na szlaku GreenWay.

Został honorowym prezesem chóru Echo. Otrzymał też brązowy, a później srebrny medal za zasługi dla policji przyznany przez Małopolskiego Komendanta Policji. 
W 2010 roku starosta ufundował nagrodę rzeczową dla pierwszego dziecka urodzonego w powiecie chrzanowskim. 
Za „rządów” starosty w 2010 r. zmodernizowano blok operacyjny w chrzanowskim szpitalu. Powiat otrzymał prestiżowy tytuł „Powiat Przyjazny Biznesowi” przyznany przez Instytut Lokalnego Biznesu. Aktualnie trwają przygotowania do zadaszenia lodowiska w Chrzanowie. Starostwo było powiatowym koordynatorem Światowych Dni Młodzieży w 2016 r. W 2018 roku starostwo zakupiło 26 sensorów powietrza, badających ich jakość.