Podświetlenie linków Zmień odstęp między akapitami Zmień odstęp między wierszami Zmień odstęp między słowami Zmień odstęp między literami Normalna wielkość czcionki Duża wielkość czcionki Bardzo duża wielkość czcionki Zmień kontrast

Kamil Bogusz został Społecznym Opiekunem Zabytków w Powiecie Chrzanowskim

Historyk z Chrzanowa jest piątym opiekunem lokalnych "perełek". Pod jego pieczą będą zabytki sakralne oraz cmentarze. Legitymację wręczył mu w piątek 7 grudnia wicestarosta chrzanowski Bartłomiej Gębala. - Jestem pod wielkim wrażeniem Pana dotychczasowej działalności, wiedzy na temat chrzanowskich zabytków i cieszę się, że będzie Pan o nie nadal dbał - powiedział wicestarosta Bartłomiej Gębala.

Kamil Bogusz został Społecznym Opiekunem Zabytków w Powiecie Chrzanowskim

Kamil Bogusz jest absolwentem Wydziału Historii i Dziedzictwa Kulturowego Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. Przez kilka lat (2010-2015) pełnił funkcję pracownika merytorycznego (asystenta muzealnego) w Muzeum im. Ireny i Mieczysława Mazarakich w Chrzanowie. Szczególnie bliskie są mu zabytki sztuki sakralnej, jak i cmentarze z I Wojny Światowej (pozyskiwanie i opracowywanie eksponatów muzealnych, katalogowanie istniejących zbiorów). Jest inicjatorem wielu projektów historycznych (m.in. konkursy, projekty odnowy zabytków).

Pan Kamil, jako historyk Kościoła i pasjonat dziejów Powiatu Chrzanowskiego, przez szereg lat wykazał się niezwykłą dbałością oraz oddaniem o zachowanie materialnego dziedzictwa kulturowego Gminy Chrzanów. Działania, które podejmował są wyrazem wielkiego oddania sprawie.

Z działań, które podjął jako Asystent Muzealny, należy wymienić m.in. wprowadzenie w życie projektu digitalizacji najstarszej części cmentarza parafialnego „Chrzanowski cmentarz – Skarbiec Pamięci”, czy też rozpoczęcie działań edukacyjnych i przeprowadzenie „żywej” lekcji historii dla młodzieży licealnej na terenie cmentarza wojennego nr 445 w Chrzanowie, podczas której uczniowie zapoznali się z historią tego szczególnego miejsca oraz wspólnie oczyścili je ze śmieci. Jako Radny Rady Miejskiej w Chrzanowie podczas prac Komisji Kultury, zainicjował wykopaliska archeologiczne przy XVI-wiecznym Lamusie Dworskim (obecnie siedziba Muzeum w Chrzanowie) oraz ustalił nazwiska żołnierzy Wojska Polskiego, którzy spoczywają w tzw. Grobie Nieznanego Żołnierza  w Chrzanowie, dzięki czemu rozpoczął się proces postawienia na tejże mogile stosownej tablicy epitafijnej, zawierającej odkryte nazwiska.

Jako Przewodniczący Komisji Kultury, Sportu i Rekreacji w kadencji 2014 – 2018 podejmował wiele spraw mających na celu zachowanie lub zabezpieczenie zabytków w Gminie Chrzanów. Ze szczególną troską nieustannie przypomina o zniszczonym cmentarzu wojennym nr 445  w Chrzanowie, na którego terenie odbyło się jedno z posiedzeń Komisji.