Wiosenna akcja szczepienia lisów przeciw wściekliźnie

W dniach od 4 do 13 kwietnia 2019 na terenie województwa małopolskiego zostanie przeprowadzone ochronne szczepienie lisów wolno żyjących przeciw wściekliźnie. Szczepienie będzie wykonane za pomocą przynęt zawierających szczepionke doustną, która zostanie zrzucona z samolotów oraz wyłożona ręcznie.

Wiosenna akcja szczepienia lisów przeciw wściekliźnie

W okresie wykonywania szczepień zaleca się:

  1. Nie wypuszczać bez opieki psów i kotów, a w czasie spacerów psy prowadzić na smyczy i w kagańcu,
  2. Kontakt zwierząt domowych ze szczepionką zgłosić do najbliższego lekarza weterynarii w celu poddania zwierzęcia obserwacji,
  3. Nie dotykać, nie podnosić, a tym bardziej nie nie rozłamywać przynęty, gdyż znajdująca się wewnątrz szczepionka jest w stanie płynnym i może dostać się do organizmu poprzez skaleczenia na rękach, spojówkę oka lub błonę śluzową jamy ustnej i nosa. W razie kontaktu ze szczepionką natychmiast zgłosić się do najbliższego lekarza lub do Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej.

Należy pamiętać, że przynęty, które były dotykane przez ludzi są omijane przez lisa. Prosimy nie dotykać i nie podnosić przynęt. Przynęty zawierające szczepionkę przeciw wściekliźnie mają kształt walca.  

Szczegółowych informacji dotyczących szczepienia lisów udziela Powiatowy Lekarz Weterynarii w Chrzanowie, tel. 32 212 12 96.