Podświetlenie linków Zmień odstęp między akapitami Zmień odstęp między wierszami Zmień odstęp między słowami Zmień odstęp między literami Normalna wielkość czcionki Duża wielkość czcionki Bardzo duża wielkość czcionki Zmień kontrast

11 maja rusza kampania Dzień bez Śmiecenia. W tym roku pod hasłem "Zaczynam Od Siebie".

Już po raz 13 rusza akcja ekologiczna Dzień Bez Śmiecenia! Każdy powinien do niej dołączyć!

11 maja rusza kampania Dzień bez Śmiecenia. W tym roku pod hasłem "Zaczynam Od Siebie".

Do 2021 roku ze sklepów znikną plastikowe jednorazówki (patyczki higieniczne, plastikowe widelce, noże, łyżki, talerze, słomki, mieszadełka do napojów, patyczki do balonów, pojemniki do żywności i styropianowe kubeczki). Dlatego tegoroczna XIII edycja Dnia bez Śmiecenia odbywa się pod hasłem #ZaczynamOdSiebie. W ten sposób zachęcamy, aby każdy podjął proste działania, które ograniczą ilość odpadów trafiających na składowiska, lub co gorsza do środowiska.  

11 maja na Facebooku Dzień Bez Śmiecenia będzie miała premierę elektroniczna Kartka, która ma pokazać ile osób deklaruje, że chce zmian w opakowaniach produktów tak, by stały się łatwiejsze do ponownego przetworzenia. Organziatorzy akcji chcą w ten sposób zachęcać producentów do spojrzenia na swoje opakowania pod względem ich ekologicznego zrównoważenia.

Każdy z nas może prostymi zmianami  zmniejszyć negatywny wpływ na środowisko.

Po pierwsze UNIKAM. Warto rezygnować z produktów jednorazowego użytku, kupowania rzeczy bez zbędnych/nadmiernych opakowań, korzystania z pojemników wielokrotnego użytku.

Po drugie PLANUJĘ. Warto robić przemyśle zakupy, planować najbliższe menu oraz przygotowywać potrawy z wykorzystaniem produktów, które mamy już w lodówce.

Po trzecie SEGREGUJĘ. W większości gmin obowiązuje zgodny z Rozporządzeniem Ministra Środowiska system segregacji odpadów, jednak mieszkańcy wciąż mają z nią problemy. 

Po czwarte WYKORZYSTUJĘ. Wiele wyrzucanych przez nas odpadów mogłoby zostać jeszcze wykorzystanych. Warto sprzedawać i oddawać niepotrzebne przedmioty oraz wykorzystywać różne rzeczy na nowo.

 

Pamiętajcie także, że w powiecie chrzanowskim funkcjonują trzy Punkty Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK):

- w Chrzanowie - ul. Głogowa 75, Balin (teren składowiska odpadów komunalnych), tel. 326 279 070 wewn. 24 

- w Trzebini - ul. Piłsudskiego (teren dawnego składowiska odpadów), 

- w Libiążu - ul. Gromiecka (teren oczyszczalni ścieków).