II Liceum w obrazach wielkich mistrzów wydano w pięknie ilustrowanym albumie

"II Liceum w obrazach wielkich mistrzów", czyli 35 fotografii, na których nauczyciele i młodzież odwzorowują dzieła słynnych malarzy, doczekały się publikacji. Właśnie wydano album w nakładzie 500 egzemplarzy.

II Liceum w obrazach wielkich mistrzów wydano w pięknie ilustrowanym albumie

Pomysłodawczynią projektu jest Aneta Solińska, nauczycielka wiedzy o kulturze i historii sztuki w II Liceum Ogólnokształcącym w Chrzanowie. Od 2016 roku w nietuzinkowy sposób popularyzuje sztukę wśród młodzieży. Dzięki jej pasji i zaangażowaniu powstało 35 niezwykłych dzieł inspirowanych obrazami wielkich mistrzów malarstwa.

- Inspiracji było wiele. Od Tadeusza Kantora i jego "żywych obrazów" przez działania parateatralne grupy Łódź Kaliska na kalendarzu radiowej Trójki kończąc - wyznaje Aneta Solińska.

Pierwszym etapem było wskazanie dzieł, których postacie fizjonomią przypominałyby nauczycieli i uczniów Liceum. Temat obrazu, mógł stanowić aluzję, nawiązanie do nauczanego przedmiotu, czy zainteresowań osób. Ograniczenia były natury praktycznej: kostiumy, rekwizyty, które trzeba było samodzielnie skomplementować. - Pod względem scenografii idealny okazał się Caravaggio z płytkim, pierwszym planem, jednobarwnym tłem i tenebryzmem. Rene Magritte z kolei nie wymagał zbyt dużego zaangażowania modeli - dlatego ich dzieł nie zabraknie w Projekcie - podkreśla nauczycielka.

Drugim etapem była sesja, zdjęcia realizowaliśmy w PMDK w Trzebini w pracowni „Fotoklubu Trzebińskiej Kinematografii”. - Pan Karol Mroziewski udostępnił nam pracownię fotograficzną i służył pomocą techniczną - zaznacza pani Aneta.

Obrazy były eksponowane już w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Chrzanowie, Klubie pod Muzami Miejskiej Biblioteki Publicznej, w Centrum Handlowym Max czy na Pikniku Parafialnym w Kościelcu. W piątek, 20 września odbył się wernisaż wystawy "II Liceum w obrazach wielkich mistrzów" w Galerii Na Piętrze w MOKSiR w Chrzanowie. Pretekstem było wydanie albumu, który został wydrukowany dzięki wsparciu finansowemu Starostwa Powiatowego w Chrzanowie.