Zgubiłeś lub skradziono Ci kartę płatniczą? Sprawdź co zrobić!

Codziennie przestępcy podejmują dziesiątki prób użycia cudzych dokumentów: wyłudzenia kredytów, wynajem nieruchomości, przestępstwa podatkowe przeciwko budżetowi samorządu (np. zakładania fikcyjnej działalności gospodarczej). Wg danych z najnowszego, 39. "Raportu o dokumentach infoDOK" z października 2019 r., w czasie trwania projektu Związku Banków Polskich - Systemu Zastrzegania Kart, udaremniono ponad 83,4 tys. prób wyłudzeń kredytów na łączną kwotę 4,7 miliarda zlotych. 

System Zastrzegania Kart to narzędzie, które pozwala na szybkie i efektywne zastrzeganie skradzionych lub zagubionych kart płatniczych. Wystarczy Zadzwonić pod numer telefonu: (+48) 828 828 828 by zastrzec swoją kartę.

Jest to możliwe z każdego miejsca na świecie, o każdej porze, zarówno z telefonów stacjonarnych, jak i komórkowych. Numer jest dostępny 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Ułatwia kontakt z wydawcą karty i jej zastrzeżenie w sytuacji, gdy czas odgrywa istotną rolę. Jedynym ponoszonym kosztem dla użytkownika (posiadacza karty) jest standardowy koszt połączenia, zgodnie z tabelą opłat jego operatora. 

Akcja realizowana jest przez Związek Banków Polskich, pod patronatem Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz we współpracy z Policją i Federacją Konsumentów. 

Celem jest przeciwdziałanie przestępstwom z użyciem skradzionych i zagubionych dokumentów tożsamości. System nie koliduje z przepisami o wydawaniu i unieważnianiu dowodów osobistych.