Podświetlenie linków Zmień odstęp między akapitami Zmień odstęp między wierszami Zmień odstęp między słowami Zmień odstęp między literami Normalna wielkość czcionki Duża wielkość czcionki Bardzo duża wielkość czcionki Zmień kontrast

Ablacja w chrzanowskim szpitalu. Takie zabiegi robią głównie szpitale specjalistyczne

Od listopada 2019 w chrzanowskim szpitalu wykonuje się ablacje z użyciem najnowszego rodzaju elektrod oraz przestrzennej wizualizacji serca. Umożliwia to ablacje trudnych arytmii przedsionkowych, których nie da się wyleczyć lekami ani metodami krioablacji balonowej. Tego rodzaju zabiegi wykonywane są w Polsce głównie w kardiologicznych ośrodkach klinicznych.

Ablacja w chrzanowskim szpitalu. Takie zabiegi robią głównie szpitale specjalistyczne

Oddział Kardiologii w Chrzanowie od 2014 roku wykonuje ablacje zaburzeń rytmu serca. Początkowo były to proste arytmie, z czasem coraz bardziej skomplikowane. W 2017 roku wprowadzono do leczenia metodę krioablacji balonowej, która znajduje zastosowanie w leczeniu migotania przedsionków i polega na mrożeniu obszarów serca do -55 st C, powodujących arytmie. Migotanie przedsionków to obecnie  najczęstsza arytmia i najtrudniej poddaje się leczeniu farmakologicznemu.

- W roku 2019 wykonano w oddziale 569 zabiegów ratujących życie chorym z zaburzeniami rytmu, w tym 234 ablacji różnego typu, 213 Implantacji urzadzeń rozruszników (PM) Kardiowerterów- defibrylatorów ( ICD) i urzadzeń resunchronizujących ( CRT), 115 kardiowersji elektrycznych - wylicza dr Jacek Nowak, Ordynator Oddziału Kardiologicznego w Szpitalu Powiatowym w Chrzanowie podkreślając, że klasyfikuje to oddział kardiologii w Chrzanowie w ścisłej czołówce małopolski.

Od listopada 2019 w oddziale wykonuje się ablacje z użyciem najnowszego rodzaju elektrod oraz przestrzennej wizualizacji serca. Umożliwia to ablacje trudnych arytmii przedsionkowych, których nie da się wyleczyć lekami  ani metodami krioablacji balonowej. Tego rodzaju zabiegi wykonywane są w Polsce głównie w kardiologicznych ośrodkach klinicznych.

- Tym bardziej cieszy fakt, że ta metoda leczenia dostępna będzie nie tylko dla mieszkańców powiatu chrzanowskiego ale także olkuskiego, oświęcimskiego, wadowickiego, suskiego a nawet jaworznickiego - zaznacza dr Nowak.

Niezwykle istotnym jest  fakt, że zabiegi są już w większości wykonywane samodzielnie przez tutejszy personel lekarsko – pielęgniarski. Poczatkowo zespół był szkolony pod nadzorem najbardziej doświadczonych specjalistów z kardiologii i elektrofizjologii w Polsce.

Doskonałym uzupełnieniem jest hemodynamika Polsko Amerykańskich Klinik Serca, która w ramach oddziału inwazyjnie leczy zawały serca. W tym roku wykonano około 1200 koronarografii w zawałach serca.

Tak jak kardologia w Tarnowie stała się centralnym ośrodkiem w Małopolsce Wschodniej tak oddział kardiologii w Szpitalu Powiatowym w Chrzanowie, dzięki dużej ilości zabiegów i szerokiej ofercie profesjonalnych  procedur staje się centrum kardiologii w Małopolsce Zachodniej. Obecnie posiada stopień referencyjny III B czyli najwyższy z możliwych bez kardiochirurgii.

- Liczymy, że wieloletnie starania na doposażenie szpitala w angiograf zakończą się sukcesem i umożliwi to dalszy rozwój odziałów zabiegowych w tym elektrofizjologii kardiologicznej, neurologii, neurochirurgii, angiologii, chirurgii - podkreśla dr Jacek Nowak.