Ablacja w chrzanowskim szpitalu. Takie zabiegi robią głównie szpitale specjalistyczne

Od listopada 2019 w chrzanowskim szpitalu wykonuje się ablacje z użyciem najnowszego rodzaju elektrod oraz przestrzennej wizualizacji serca. Umożliwia to ablacje trudnych arytmii przedsionkowych, których nie da się wyleczyć lekami ani metodami krioablacji balonowej. Tego rodzaju zabiegi wykonywane są w Polsce głównie w kardiologicznych ośrodkach klinicznych.

Ablacja w chrzanowskim szpitalu. Takie zabiegi robią głównie szpitale specjalistyczne

Oddział Kardiologii w Chrzanowie od 2014 roku wykonuje ablacje zaburzeń rytmu serca. Początkowo były to proste arytmie, z czasem coraz bardziej skomplikowane. W 2017 roku wprowadzono do leczenia metodę krioablacji balonowej, która znajduje zastosowanie w leczeniu migotania przedsionków i polega na mrożeniu obszarów serca do -55 st C, powodujących arytmie. Migotanie przedsionków to obecnie  najczęstsza arytmia i najtrudniej poddaje się leczeniu farmakologicznemu.

- W roku 2019 wykonano w oddziale 569 zabiegów ratujących życie chorym z zaburzeniami rytmu, w tym 234 ablacji różnego typu, 213 Implantacji urzadzeń rozruszników (PM) Kardiowerterów- defibrylatorów ( ICD) i urzadzeń resunchronizujących ( CRT), 115 kardiowersji elektrycznych - wylicza dr Jacek Nowak, Ordynator Oddziału Kardiologicznego w Szpitalu Powiatowym w Chrzanowie podkreślając, że klasyfikuje to oddział kardiologii w Chrzanowie w ścisłej czołówce małopolski.

Od listopada 2019 w oddziale wykonuje się ablacje z użyciem najnowszego rodzaju elektrod oraz przestrzennej wizualizacji serca. Umożliwia to ablacje trudnych arytmii przedsionkowych, których nie da się wyleczyć lekami  ani metodami krioablacji balonowej. Tego rodzaju zabiegi wykonywane są w Polsce głównie w kardiologicznych ośrodkach klinicznych.

- Tym bardziej cieszy fakt, że ta metoda leczenia dostępna będzie nie tylko dla mieszkańców powiatu chrzanowskiego ale także olkuskiego, oświęcimskiego, wadowickiego, suskiego a nawet jaworznickiego - zaznacza dr Nowak.

Niezwykle istotnym jest  fakt, że zabiegi są już w większości wykonywane samodzielnie przez tutejszy personel lekarsko – pielęgniarski. Poczatkowo zespół był szkolony pod nadzorem najbardziej doświadczonych specjalistów z kardiologii i elektrofizjologii w Polsce.

Doskonałym uzupełnieniem jest hemodynamika Polsko Amerykańskich Klinik Serca, która w ramach oddziału inwazyjnie leczy zawały serca. W tym roku wykonano około 1200 koronarografii w zawałach serca.

Tak jak kardologia w Tarnowie stała się centralnym ośrodkiem w Małopolsce Wschodniej tak oddział kardiologii w Szpitalu Powiatowym w Chrzanowie, dzięki dużej ilości zabiegów i szerokiej ofercie profesjonalnych  procedur staje się centrum kardiologii w Małopolsce Zachodniej. Obecnie posiada stopień referencyjny III B czyli najwyższy z możliwych bez kardiochirurgii.

- Liczymy, że wieloletnie starania na doposażenie szpitala w angiograf zakończą się sukcesem i umożliwi to dalszy rozwój odziałów zabiegowych w tym elektrofizjologii kardiologicznej, neurologii, neurochirurgii, angiologii, chirurgii - podkreśla dr Jacek Nowak.