Premier wprowadził drugi stopień alarmowy!

Prezes Rady Ministrów wprowadził 2. stopień alarmowy BRAVO w woj. małopolskim, 1. stopień alarmowy ALFA i 1. ALFA-CRP na terenie całego kraju. 

Premier wprowadził drugi stopień alarmowy!

Wprowadzenie stopni alarmowych związane jest z obchodami 75. rocznicy wyzwolenia obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau i ma obowiązywać od 23 do 29 stycznia. 

W trakcie obowiązywania stopni alarmowych mieszkańcy powiatu chrzanowskiego mogą spodziewać się utrudnień na drogach ( szczególnie 27 stycznia) w związku z przemieszczaniem się delegacji gości udających się do Oświęcimia. Utrudnienia są prognozowane na drogach: autostrada A4, ul. Balińska - Chrzanów, droga wojewódzka 933 - ul. Oświęcimska (Chrzanów, Libiąż) , ul. Beskidzka - Libiąż. Droga wojewódzka 780 - gmina Alwernia, gmina Babice, Droga wojewódzka 781 - gmina Babice.

Wprowadzenie stopnia alarmowego ALFA ma charakter ogólnego ostrzeżenia, BRAVO wprowadza się w przypadku zaistnienia zwiększonego i przewidywalnego zagrożenia wystąpieniem zdarzenia o charakterze terrorystycznym. Oznacza to, że służby mają informację o potencjalnym zagrożeniu, a w związku z tym administracja publiczna jest zobowiązana do zachowania szczególnej czujności. W tych dniach należy zwracać uwagę na dziwnie zachowujące się osoby, pozostawiony w miejscach publicznych bagaż, podejrzanie wyglądające paczki czy samochody, które zaparkowano w miejscach niedozwolonych. O każdej sprawie powinno się informować policję. Dla służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo ważne są także informacje o sytuacjach niestandardowych, które mogą nam wydać się co najmniej dziwne.

Podobne środki bezpieczeństwa były podejmowane także przy organizacji w Polsce innych wydarzeń międzynarodowych, np. ministerialnego spotkania w Warszawie dotyczącego budowania bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie, szczytu klimatycznego COP24 w Katowicach oraz Światowych Dni Młodzieży w Krakowie.