Młodzież z ZSTU w Trzebini nagrodzona w konkursie "Auschwitz a postrzeganie współczesnego świata"

Uczniowie Zespołu Szkół Techniczno-Usługowych w Trzebini zmontowali filmy z okazji 75. rocznicy wyzwolenia nazistowskiego obozu Auschwitz – Birkenau. Ich prace (w tym także fotograficzne) nagrodzono w konkursie "Auschwitz a postrzeganie współczesnego świata” realizowanym przez Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście w Muzeum Auschwitz.

Młodzież z ZSTU w Trzebini nagrodzona w konkursie "Auschwitz a postrzeganie współczesnego świata"

Fot.  Lekcja w trzebińskim ZSTU z okazji 75. rocznicy wyzwolenia Auschwitz

 

- Chcemy stale pogłębiać swoją wiedzę na temat tych tragicznych lat. Chcemy być jeszcze bardziej świadomi mechanizmów rządzących światem. Nie możemy dopuścić do tego, by zło, nietolerancja i niesprawiedliwość dominowały – mówią autorzy filmików.
Zespół Szkół Techniczno-Usługowych w Trzebini zrealizował szereg prac uczestnicząc w projekcie „Auschwitz a postrzeganie współczesnego świata” realizowanym przez Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście w Muzeum Auschwitz. Autorzy prac zdobywają najwyższe lokaty w konkursie.
Celem prac było pokazanie tragicznej historii ludzi, którzy znaleźli się w niemieckim, nazistowskim obozie koncentracyjnym Auschwitz- Birkenau.
- To co wydarzyło się podczas wojny zderzyliśmy z wydarzeniami mającymi miejsce we współczesnym świecie, z przejawami nietolerancji, łamania praw człowieka, głodu, wojny, które przecież stale się nasilają. Dzisiejszy świat nieustannie targany jest przez podziały i konflikty – dodaje nauczyciel historii Renata Kosowska-Waleń, opiekun uczniów.


Sukcesy uczniów ZSTU w Trzebini w konkursie „Auschwitz a postrzeganie współczesnego świata”:


Film „Auschwitz piekło na ziemi 2019 r.” I miejsce wyk. Mateusz Spyt, Mateusz Smólka


Film „Dziwny jest ten świat 2019 r.” II miejsce wyk. Angelika Porczak, Klaudia Turek


Fotografia (Oko) 2019 r. kat. fotografia I miejsce wyk. Angelika Porczak, Klaudia Turek


Film „Nigdy więcej Auschwitz 2018 r.” II miejsce wyk. Mateusz Spyt


Piosenka raperska 2018 r. I miejsce wyk. Filip Langer, Kacper Siemek