Podświetlenie linków Zmień odstęp między akapitami Zmień odstęp między wierszami Zmień odstęp między słowami Zmień odstęp między literami Normalna wielkość czcionki Duża wielkość czcionki Bardzo duża wielkość czcionki Zmień kontrast

Czas najwyższej próby

Powiatowy Dom Pomocy Społecznej w Płazie poszukuje  wolontariuszy do pracy przy opiece nad mieszkańcami. O  aktualnej sytuacji w tej placówce w niełatwym okresie pandemii rozmawiamy z Kazimierą Żmudzińską, dyrektorką PDPS w Płazie.

Czas najwyższej próby

 

W okresie pandemii mieszkańcy Powiatowego Domu Pomocy Społecznej im. Adama Starzeńskiego w Płazie są pod szczególną opieką i wciąż, dla własnego bezpieczeństwa, nie wychodzą poza bramy Domu. Jak to znoszą?

Kazimiera Żmudzińska, Dyrektor Powiatowego Domu Pomocy Społecznej w Płazie: - Są bardzo dzielni. Zdarzają się oczywiście momenty rozżalenia, ale trudno się dziwić. Nasi mieszkańcy bardzo wyraźnie odczuli obostrzenia. Od marca nie ma odwiedzin krewnych, wyjazdów do domu, do kina, wycieczek, spacerów na lody czy do sklepu. Na razie te zasady się nie zmienią, bo ostatnio liczba zachorowań w Małopolsce znowu wzrasta. Staramy się więc uatrakcyjnić czas spędzony w Domu. Organizujemy dodatkowe spotkania: kulinarne, muzyczne. Co tydzień odbywa się impreza integracyjna. Szczególnie dbamy też o kondycję fizyczną naszych podopiecznych, którzy bardzo chętnie biorą udział w dodatkowych zajęciach ruchowych i relaksacyjnych. Staramy się także o rozszerzenie oferty terapeutycznej, która ma rozładować napięcia. Dziękować Bogu, że dysponujemy dużym ogrodem i parkiem.

W związku z obecną sytuacją epidemiologiczną poszukujecie wolontariuszy do pracy przy opiece nad mieszkańcami. Co mieliby robić?

- To forma pewnego zabezpieczenia wskazanego przez Urząd Wojewódzki. Podjęcie pracy nastąpi w szczególności w sytuacji zachorowań lub ewentualnej kwarantanny naszych pracowników. Chętnych prosimy o kontakt z sekretariatem PDPS pod nr tel. 603 888 147. Poszukujemy osób pełnoletnich do opieki głównie nad chorymi leżącymi w formie 1:1 (pampersowanie, dopajanie, czasowy pobyt).  Jeżeli ktoś znajdzie w sobie odwagę i siłę, serdecznie zapraszamy. Mam świadomość, że to heroiczne, ale wiem też, że wielu ludzi na to stać. Gwarantujemy przeszkolenie pielęgniarskie i BHP. Zapewniamy odpowiednią odzież medyczną.

 

Dla personelu okres pandemii to czas najwyższej próby.

-Mieliśmy 5 podejrzeń zakażenia koronawirusem wśród mieszkańców. Żaden przypadek nie został potwierdzony. Załoga świetnie zdała egzamin i mimo lęku, stanęła na wysokości zadania. Były przecież okresy, w których pracownicy pozostawali w pracy powyżej 24 godzin. Dziękuję im za to. Podziękowania kieruję również do Starosty Chrzanowskiego za częste słowa wsparcia i szczególne zainteresowanie sprawami naszego DPS-u.