Podświetlenie linków Zmień odstęp między akapitami Zmień odstęp między wierszami Zmień odstęp między słowami Zmień odstęp między literami Normalna wielkość czcionki Duża wielkość czcionki Bardzo duża wielkość czcionki Zmień kontrast

Wojewoda małopolski odwiedził chrzanowski szpital

Szpital Powiatowy w Chrzanowie jest jedną z 15 małopolskich lecznic, które otrzymały środki na zbiornik z tlenem. Placówka dostała 660 tys. zł dotacji i w jej ramach zakupiła, posadowiła oraz uruchomiła zbiornik o pojemności 21 ton ciekłego tlenu. Kompletna instalacja tlenowa Szpitala Powiatowego w Chrzanowie pozwala bezpiecznie i pod odpowiednim ciśnieniem dostarczyć tlen dla pacjentów wymagających tlenoterapii.  

wojewoda małopolski, dyrektor szpitala starosta chrzanowski i przedstawiciele szpitala stojący na dworze , w tle mikrofony  , tablica dofinansowano z budżetu państwa

Fot. W briefingu uczestniczyli: wojewoda małopolski Łukasz Kmita, poseł Krzysztof Kozik, starosta chrzanowski Andrzej Uryga, dyrektor Szpitala Powiatowego w Chrzanowie Artur Baranowski, z-ca dyrektora Szpitala Powiatowego w Chrzanowie ds. logistyki i infrastruktury Urszula Bogdan oraz dyrektor Szpitala Powiatowego w Oświęcimiu Edward Piechulek.

 

– Walka z COVID-19 to walka o oddech. Dlatego tak ważne są sprawne i rozbudowane instalacje tlenowe w szpitalach. Aby wzmocnić ten obszar, polski rząd podjął decyzję o przeznaczeniu dodatkowych środków na takie właśnie instalacje. Jesteśmy przygotowani na czarny scenariusz. Nie wiemy, co przyniesie przyszłość, ale mamy w odwodzie dokładnie przepracowany mechanizm tworzenia bazy łóżek COVID-owych, szpitale tymczasowe czy właśnie zmodernizowane instalacje tlenowe – mówił wojewoda małopolski Łuksza Kmita, który 29 stycznia odwiedził Szpital Powiatowy w Chrzanowie.

Kierownictwo Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji zdecydowało o przeznaczeniu 54 mln zł na budowę lub rozbudowę instalacji tlenowych. Z tej kwoty do województwa małopolskiego trafiło 4,7 mln zł. Wojewoda Łukasz Kmita przekazał je 15 szpitalom, które uczestniczą w działaniach związanych z COVID-19.

Dofinansowanie dla małopolskich szpitali mieści się w przedziale od 36 487 zł do 793 700 zł. Wśród 15 placówek, które otrzymały wsparcie, są szpitale z całego regionu (w tym dwa krakowskie: Szpital Specjalistyczny im. S. Żeromskiego w Krakowie oraz 5 Wojskowy Szpital Kliniczny z Polikliniką).

Koronawirus radykalnie zwiększył zakres wykorzystywania przez szpitale instalacji tlenowych. Przed pandemią tlen był tam dystrybuowany raz na miesiąc lub raz na dwa tygodnie, a samo dostarczanie tlenu do chorych za pomocą istniejących wewnętrznych instalacji tlenowych odbywało się bez większego obciążenia dla tego układu.

Eskalacja pandemii wszystko zmieniła. Dostawy tlenu odbywały się nawet co 24 godziny. Było to zadanie trudne zarówno logistycznie, jak i technicznie. Technicy i gazownicy każdego dnia wykonywali ciężką pracę.

Aby ich wesprzeć, wojewoda Łukasz Kmita powołał wojewódzkiego koordynatora ds. zaopatrzenia w tlen. Został nim zastępca dyrektora Wydziału Infrastruktury Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie Przemysław Trzepałka, który był i jest nadal w stałym kontakcie ze szpitalami, udzielając im na bieżąco pomocy.

8 inwestycji zostało zakończonych w 2020 roku. Dofinansowanie z budżetu państwa nie wymaga wkładu własnego szpitala, więc częstokroć kwota dofinansowania stanowiła 100 proc. kosztów inwestycji.

W przypadku Małopolski inwestycje dotyczą rozbudowy istniejącej instalacji tlenowej.