Podświetlenie linków Zmień odstęp między akapitami Zmień odstęp między wierszami Zmień odstęp między słowami Zmień odstęp między literami Normalna wielkość czcionki Duża wielkość czcionki Bardzo duża wielkość czcionki Zmień kontrast

Szpital Powiatowy w Chrzanowie rozbuduje instalację tlenową

Szpital Powiatowy w Chrzanowie jako pierwszy złożył wniosek do Wojewody Małopolskiego o pozytywną rekomendację w zakresie pozyskania środków z Ministerstwa Zdrowia na rozbudowę instalacji tlenowej, a dokładniej – dozbrojenie gniazd tlenowych w tej lecznicy. 27 kwietnia podczas briefingu prasowego przed chrzanowskim szpitalem wojewoda małopolski Łukasz Kmita przekazał umowę, która daje podstawę dofinansowania kwotą 720 tys. zł dodatkowego dozbrojenia tlenowego kolejnych łóżek w chrzanowskiej placówce. Video

Mężczyźni stoją przed budynkiem szpitala i podają sobie ręce

Fot. Od lewej Artur Baranowski, dyrektor chrzanowskiego szpitala, starosta Andrzej Uryga i wojewoda małopolski Łukasz Kmita 

 

- Gratuluję panu dyrektorowi Arturowi Baranowskiemu, że tak szybko i sprawnie przygotował wniosek, a panu staroście Andrzejowi Urydze dziękuję za dużą życzliwość – powiedział Łukasz Kmita, wojewoda małopolski.

- Te sygnały wsparcia wysyłane przez rząd są przez nas przyjmowane z uznaniem i otwartością. Kiedyś pandemia się skończy. Już widać ten horyzont. Ale ten trudny okres pokazuje, że współpraca jest niezbędna i przynosi efekty – podkreśla starosta chrzanowski Andrzej Uryga.

Szpital Powiatowy w Chrzanowie to placówka, która odgrywa ogromną rolę pod kątem zabezpieczenia mieszkańców Małopolski Zachodniej w walce z epidemią. Nie bez znaczenia jest sąsiedztwo powiatu chrzanowskiego ze Śląskim. Dlatego podczas trzeciej fali epidemii placówka ta przyjmowała także pacjentów z województwa śląskiego. Szpital w najtrudniejszym momencie zużywał nawet 5,2 t na dobę, osiągając niemal swą maksymalną wydajność. W momencie największego obciążenia instalacji z tlenoterapii korzystało tu jednocześnie ponad 170 osób.

- Rozbudowa instalacji tlenowej pozwoli na dalsze poszerzenie potencjału placówki w zakresie prowadzenia tlenoterapii. Z pierwszej puli Szpital Powiatowy w Chrzanowie otrzymał 660 tys. zł dotacji. Dzięki tym środkom zakupił, posadowił oraz uruchomił zbiornik o pojemności 21 ton ciekłego tlenu. Teraz chrzanowski szpital przeprowadzi rozbudowę wewnętrznej instalacji tlenowej szpitala, co poprawi wydajność i możliwość przepływów tlenu wewnątrz budynków szpitala. To przykład dwuetapowej i kompleksowej inwestycji w bezpieczeństwo mieszkańców – podkreśla wojewoda Łukasz Kmita.

- W imieniu szpitala serdecznie dziękuję za wsparcie – nie pierwsze i, mam nadzieję, nie ostatnie. Dostaliśmy dofinansowanie na zbiornik, który zapewnił bezpieczeństwo tlenowe, natomiast rozbudowa instalacji tlenowej pozwoli to bezpieczeństwo umocnić. Będziemy bardzo dobrze przygotowani tlenowo. Powstanie tu m.in. 300 nowych gniazd tlenowych. Dotychczas mieliśmy ich 420 - dodaje dyrektor Szpitala w Chrzanowie Artur Baranowski.

 

Czy wiesz, że…

  • Do Wojewody Małopolskiego o pozytywną rekomendację w zakresie pozyskania środków z Ministerstwa Zdrowia na rozbudowę instalacji tlenowych wystąpiło dotychczas 15 szpitali. Wszystkie taką rekomendację otrzymały. Wnioski opiewają na kwotę łącznie ok. 6,3 mln zł.
  • W 2021 roku Szpital Powiatowy w Chrzanowie otrzymał z Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych za pośrednictwem Wojewody Małopolskiego: 18 kardiomonitorów, 4 respiratory, 98 pomp infuzyjnych, 13 stojaków medycznych do pomp, 4 zestawy do tlenoterapii wysokoprzepływowej. Dodatkowo szpitalowi przyznano 2 aparaty do terapii nerkozastępczej, które zostaną przekazane w najbliższym czasie.