Podświetlenie linków Zmień odstęp między akapitami Zmień odstęp między wierszami Zmień odstęp między słowami Zmień odstęp między literami Normalna wielkość czcionki Duża wielkość czcionki Bardzo duża wielkość czcionki Zmień kontrast

Zapał społeczny to sól ziemi

10 czerwca libiąscy radni podjęli uchwałę o nadaniu nazwy Plac Samorządu dla placu przy ul. 1 Maja w hołdzie samorządowcom, którzy na przestrzeni ostatnich trzech dekad przyczynili się do rozwoju gminy Libiąż. Odsłonięta została także pamiątkowa tablica z nową nazwą placu. W ten sposób władze Libiąża upamiętniły rocznicę odrodzenia samorządu terytorialnego w Polsce, oddając hołd kolejnym pokoleniom samorządowców z gminy Libiąż, którzy na przestrzeni 31 lat przyczynili się do jej rozwoju. 

Wicestarosta Bartłomiej Gębala podczas przemówienia

Fot. Wicestarosta Bartłomiej Gębala podczas uroczystej Sesji Miejskiej w Libiążu 

 

W uroczystej Sesji Miejskiej w Libiążu uczestniczyli m.in. Wicestarosta Bartłomiej Gębala, Burmistrz Libiąża Jacek Latko oraz poprzednicy: Kazimierz Poznański i Tadeusz Arkit, ich zastępcy, a także byli radni i sołtysi oraz rodziny zmarłych libiąskich samorządowców. Podczas spotkania padło wiele ważnych słów o roli samorządu terytorialnego w Polsce i o trudnych, samorządowych początkach. Podkreślano zaangażowanie i kreatywność wielu osób w rozwój gminy Libiąż. 

- Dobra i owocna współpraca samorządów wszystkich szczebli oraz aktywność mieszkańców na przestrzeni ostatnich lat spowodowały, że dzisiaj możemy być dumni z miejsca, w którym żyjemy - powiedział Wicestarosta Bartłomiej Gębala. 

- Zapał społeczny to sól ziemi. Zachęcam młodych ludzi do angażowania się w życie lokalnej społeczności - mówił Kazimierz Poznański, pierwszy Burmistrz Libiąża. 

Tadeusz Arkit wspominał pobyt w pewnym miasteczku w Austrii pod koniec lat 80. 

- Po pracy spacerowałem po tej miejscowości i marzyłem, by nasz Libiąż w przyszłości tak samo pięknie wyglądał. I to marzenie się spełniło - przyznał. 

 - Idea samorządności i wolności jest gminie Libiąż bardzo bliska. Mamy szczęście do wspaniałych i otwartych mieszkańców. Dzięki współpracy, zaangażowaniu i wspólnej trosce żyje się tu coraz lepiej. Nie pozwólmy, by nam to spowszedniało – mówił Burmistrz Jacek Latko.

Burmistrz Latko nawiązał do słów Świętego Jana Pawła II: 

„Siła państwa i jego rozwój zależą w dużej mierze od mądrej i sprawnej pracy samorządów tak, aby dla wszystkich w domu ojczystym starczyło chleba i żeby nikt nie czuł się zapomniany”.

 

Czy wiesz, że...

W 1990 roku odbyły się pierwsze w pełni wolne i demokratyczne wybory do rad gmin po II wojnie światowej.  Przekształcenia ustrojowe stały się zalążkami demokratycznego samorządu, zmieniając polską rzeczywistość i przywracając obywatelom prawo współdecydowania o swoich lokalnych wspólnotach.