Kolejny punkt na Szlaku Miejsc Papieskich to parafia pw. Matki Bożej Fatimskiej w Jankowicach

Jankowice to 26. miejsce oznakowane na Szlaku Miejsc Papieskich na Ziemi Chrzanowskiej. Zobacz film.

Kamień z tablicą, obok wiązanka kwiatów i znicz

Fot. Symboliczny kamień przy parafii w Jankowicach

Uroczystości rozpoczęły się Mszą Świętą koncelebrowaną przez ks. Jana Molandę - Dziekana Dekanatu Babice oraz ks. dr. Pawła Gałuszkę – Dyrektora Wydziału Duszpasterstwa Rodzin Archidiecezji Krakowskiej. Po nabożeństwie nastąpiło poświęcenie miejsca na Szlaku Miejsc Papieskich na Ziemi Chrzanowskiej zlokalizowanego przy zabytkowej kapliczce przy ulicy Wincentego Kadłubka w Jankowicach.

W spotkaniu wzięli udział m.in. Senator Andrzej Pająk, Starosta Andrzej Uryga, Wójt Babic Radosław Warzecha oraz przedstawiciele samorządów powiatowego i gminy Babice, a także mieszkańcy.

- Założeniem pomysłodawców Szlaku jest oznakowanie wszystkich miejsc pobytu Karola Wojtyły w jednakowej konwencji, wzorując się na symbolice zastosowanej w miejscu otwarcia Szlaku Miejsc Papieskich na Ziemi Chrzanowskiej, w Mętkowie - mówił Starosta Andrzej Uryga.

Początek Szlaku Miejsc Papieskich na Ziemi Chrzanowskiej znajduje się przy XVIII wiecznym, modrzewiowym kościele p.w. Matki Bożej Częstochowskiej w Mętkowie, przeniesionym w latach 1972-1974 roku z Niegowici, w którym Karol Wojtyła pełnił funkcję wikariusza. Jego uroczyste otwarcie nastąpiło 2 kwietnia 2006 roku w rocznicę śmierci Papieża Polaka. Uroczystość otwarcia oraz poświęcenia pamiątkowego kamienia poprowadził wówczas Ksiądz Prałat Stefan Misiniec wysłannik Księdza Kardynała Stanisława Dziwisz. Postawiono pamiątkowy kamień, którego fundatorem była Kopalnia
i Prażalnia Dolomitu Żelatowa S.A., a na kamieniu została umieszczona marmurowa tablica z cytatem pochodzącym z Homilii Jana Pawła II:

„ ... Tam, gdzie stawia się krzyż, powstaje znak,

że dotarła już Dobra Nowina

o zbawieniu człowieka przez Miłość”

Obok kamienia postawiono krzyż wzorowany na pastorale Jana Pawła II, który towarzyszył papieżowi podczas Jego Pontyfikatu oraz tablicę z mapą Szlaku Miejsc Papieskich na Ziemi Chrzanowskiej.

Szlak Miejsc Papieskich na Ziemi Chrzanowskiej obejmuje miejsca pobytu Karola Wojtyły na terenie Powiatu Chrzanowskiego. Są to: Alwernia, Balin, Babice, Bolęcin, Chrzanów, Grojec, Jankowice, Kwaczała, Lgota, Libiąż, Mętków, Młoszowa, Myślachowice, Okleśna, Płaza, Płoki, Poręba Żegota, Psary, Rozkochów, Regulice, Siersza, Trzebinia, Wodna, Krystynów, Wygiełzów, Żarki, Zagórze.