Otwarto zmodernizowaną pracownię tomografii komputerowej w chrzanowskim szpitalu

3 listopada Wicemarszałek Łukasz Smółka i Starosta Chrzanowski Andrzej Uryga uroczyście otworzyli zmodernizowaną pracownię tomografii komputerowej w Szpitalu Powiatowym w Chrzanowie, do której zakupiono nowy sprzęt.

Mężczyźni podają sobie ręce

Fot. Dyrektor Szpitala Powiatowego w Chrzanowie Artur Baranowski, Sarosta Chrzanowski Andrzej Uryga, Członek Zarządu Województwa Małopolskiego Iwona Gibas oraz Wicemarszałek Łukasz Smółka

 

Na tomografie, który zakupiono w sierpniu tego roku, wykonano dotychczas 2.639 badań. Całkowity koszt urządzenia to 2.765.441 zł, z czego połowa dofinansowania pochodzi z Małopolskiej Tarczy Antykryzysowej – Pakiet Medyczny 2”, a 50 proc. z Powiatu Chrzanowskiego.

- Nasz szpital to nie tylko budynek, ale miejsce, gdzie świadczone są usługi na odpowiednim poziomie – mówił dziś podczas uroczystego przekazania tomografu Starosta Chrzanowski Andrzej Uryga.

Wicemarszałek Województwa Małopolskiego Łukasz Smółka podkreślił, że działania w ramach Projektu Województwa Małopolskiego „Małopolska Tarcza Antykryzysowa” są owocne dzięki bardzo dobrej współpracy pomiędzy samorządami.

Nowy tomograf pozwala wykryć zmiany chorobowe, których mniej zaawansowane tomografy nie mają szans uwidocznić. Wyposażony jest w automatyczną strzykawkę stosowaną do dożylnego podawania środków kontrastowych. Pozwala ona programować szybkość oraz ilość dawki środka kontrastowego, co dodatkowo podnosi jakość wykonywanych badań. Dzięki tej specjalistycznej aparaturze skrócił się czas badania pacjentów i czas naświetlania. Jednocześnie otrzymane wyniki badań są dokładniejsze, co znacznie poprawi diagnostykę.

Tomograf jest 64 rzędowy, ma 128 warstw. Najcieńsza z nich ma 0,625 mm.

- Bardzo istotny jest fakt, iż dawka negatywnego promieniowania rentgenowskiego została znacznie zmniejszona w stosunku do tomografów 8,16 i 32-rzędowych – zaznacza Urszula Bogdan, Zastępca Dyrektora ds. Logistyki i Infrastruktury w Szpitalu Powiatowym w Chrzanowie.