Podświetlenie linków Zmień odstęp między akapitami Zmień odstęp między wierszami Zmień odstęp między słowami Zmień odstęp między literami Normalna wielkość czcionki Duża wielkość czcionki Bardzo duża wielkość czcionki Zmień kontrast

Renoma i powód do dumy

Na wysoką jakość kształcenia zawodowego wpływają efektywna współpraca szkół z pracodawcami, wprowadzane innowacje i ciągłe podnoszenie kwalifikacji. Dążenie do wspieranie działań w tych obszarach to punkt docelowy partnerów Zespołu Szkół Techniczno-Usługowych w Trzebini.

Baner ze zdjęciami z laboratotrium, sprzed budynku, z gabinetu

Fot. Ze strony Instytutu Zootechniki Państwowego Instytutu Badawczego w Krakowie umowę podpisał dr Krzysztof Duda, Dyrektor IZ PIB,  a ze strony ZSTU - Piotr Brzózka, Dyrektor Szkoły

 

Placówka nawiązała współpracę z Instytutem Zootechniki PIB. Głównym celem podpisanego w Pałacu Radziwiłłów porozumienia jest dążenie do podnoszenia kwalifikacji zawodowych uczniów, zachęcenie do kształcenia w obszarze nauk ścisłych. Porozumienie ma ułatwić dopasowanie kwalifikacji uczniów/absolwentów ZSTU w Trzebini do wymagań lokalnego rynku pracy. Uczestnicy porozumienia będą dążyć do zwiększenia prestiżu stron w ramach społeczności lokalnych. Instytut uzyskał możliwość uczestniczenia w doskonaleniu nauczycieli kształcenia zawodowego, w tym organizowaniu szkoleń branżowych oraz utworzenia klasy patronackiej. Związek młodzieży i nauczycieli z placówką naukową umożliwi kontakt z najnowocześniejszymi technologiami, udział w wybranych wykładach i warsztatach, wspólnych konferencjach. To przełomowa chwila dla branży gastronomicznej w ZSTU i kierunków technik żywienia i usług gastronomicznych oraz kucharz, przyszłych specjalistów w zakresie oceny jakości, sposobów pozyskiwania żywności z wykorzystaniem nowoczesnych technologii.

Głównym przedmiotem działań Instytutu jest prowadzenie badań i prac rozwojowych, obejmujących hodowlę wszystkich gatunków zwierząt gospodarskich, produkcję bezpiecznej żywności w warunkach przyjaznych dla zwierząt i środowiska przyrodniczego, a także wykorzystanie zwierząt gospodarskich dla celów biomedycznych. Instytut Zootechniki PIB jest także jednostką koordynującą prace na rzecz ochrony zasobów genetycznych zwierząt w Polsce, a od tego roku także jednostką certyfikującą markę "Rasa Rodzima". Znak "Rasa Rodzima" przyznawany jest tradycyjnym gospodarstwom oraz produktom pochodzącym od ras rodzimych zwierząt gospodarskich. Program badawczy Instytutu realizowany jest w 10. zakładach naukowych, które prowadzą badania naukowe, prace badawczo-rozwojowe, wdrożeniowe, upowszechnieniowe i szkolenia. Instytut Zootechniki PIB współpracuje z ośrodkami naukowymi z wielu krajów, w tym m.in. z: RPA, Dominikany, Niemiec, Czech, Bułgarii, Szwecji, Danii, Norwegii, Litwy.