Podświetlenie linków Zmień odstęp między akapitami Zmień odstęp między wierszami Zmień odstęp między słowami Zmień odstęp między literami Normalna wielkość czcionki Duża wielkość czcionki Bardzo duża wielkość czcionki Zmień kontrast

Czy wiesz jak oszczędzać prąd?

Oszczędzanie energii elektrycznej jest jednym ze sposobów walki ze zmianami klimatycznymi zagrażającymi światu - podkreśla Ekodoradca ds. klimatu i środowiska Anna Łatka-Cieplik.

Wyłącznik światła

Produkcja energii elektrycznej obciąża środowisko, ponieważ wytwarzana jest w dużej części z paliw kopalnianych. W Polsce wytwarzanie energii odbywa się przede wszystkim w elektrowniach i elektrociepłowniach opalanych węglem kamiennym i brunatnym. Ich zasoby są ograniczone, a spalanie węgla staje się niezwykle uciążliwe dla środowiska.

 

1. Wybieraj energooszczędne urządzenia. 

To te, które mają na plakietkach umieszczone następujące oznaczenia:

  • A
  • A+
  • A++
  • A+++

Najbardziej ekologiczne i zużywające najmniej prądu są urządzenia z oznaczeniem A+++. Przyjmuje się, że zużywają one o 30 procent mniej prądu niż tradycyjne, podczas gdy na przykład te oznaczane jako A+ o 10 % mniej.

2. Używaj żarówek LED. 

Pobierają nawet 10 razy mniej energii niż tradycyjne żarówki. Są też bardziej wydajne, czyli są w stanie posłużyć Ci na dłużej. Jak przekonują eksperci, nawet na 25 procent dłużej niż normalnie. Mimo że mogą być odrobinę droższe, w ciągu roku kupujesz ich o wiele mniej, niż tradycyjnych.

3. Korzystaj z listew zasilających. 

Zastosuj listwy zasilające, które są doskonałym sposobem na oszczędzanie prądu! Możesz podłączyć je zarówno w kuchni, jak i łazience czy w domowym biurze. Dzięki temu, że wszystkie urządzenia będą skupione wokół siebie, będziesz mógł wyłączyć je jednym kliknięciem. Pamiętaj jednak, aby do listwy nie podłączyć routera, ponieważ w przypadku jej awarii urządzenie może ulec uszkodzeniu.

4. Wyłącz zasilanie!

Nieużywana ładowarka pozostawiona w kontakcie czy telewizor w trybie „stand by” pobierają niepotrzebnie prąd. Wyciągnij wtyczkę, gdy nie korzystasz ze sprzętu, także z telefonu, gdy jest w pełni naładowany. W komputerze, drukarce czy telewizorze wyłącz stan czuwania.

5. Sprawdź uszczelnienia w drzwiach i oknach. 

Dzięki temu zimą oszczędzisz na ogrzewaniu, a latem na klimatyzacji czy wentylatorze. Ciepłe powietrze nie będzie się latem dostawało do mieszkania, a mroźne zimą. Jak zaoszczędzić prąd w gorące dni jeszcze lepiej? Latem gdy wychodzisz z domu, zasłoń rolety. Twój dom tak bardzo się nie nagrzeje i nie trzeba go będzie schładzać wieczorem.

6. Zmywaj naczynia w rytmie eko.

Kupując zmywarkę, zwróć uwagę na ilość zużywanej przez nią wody. Dobra zmywarka zużywa mniej energii i 3-5 razy mniej wody, niż użylibyśmy podczas ręcznego zmywania tej samej ilości naczyń. Prawidłowe ustawienie naczyń w zmywarce ma wpływ na jej wydajność. Nie korzystaj z programu suszenia naczyń w zmywarce. Wyłączenie tej funkcji zmniejszy zużycie energii przez zmywarkę nawet do 30%. Jeśli myjesz naczynia ręcznie, najpierw je namydl, a potem dopiero odkręć wodę i je spłucz.

7. Wyłączaj światło.

Nie jest to niezbędne, gdy wychodzisz z pokoju na kilkanaście sekund. Jeśli jednak opuszczasz go nawet na pięć minut, warto wyłączyć światło. Robiąc to kilka lub kilkanaście razy w ciągu dnia, rocznie jesteś w stanie zaoszczędzić naprawdę dużo prądu oraz pieniędzy. Kup też specjalny panel, który umożliwia Ci sterowanie natężeniem światła i oszczędzaj prąd. Wtedy gdy oglądasz film, możesz mieć bardziej przygaszone światło niż w momencie, gdy planujesz czytać książkę.

8. Gotuj ekonomicznie.

Używaj pokrywek. Hamują utratę ciepła, dlatego warto je stosować przy każdej okazji. Dbaj o odpowiedni płomień do wielkości naczynia. Zbyt duży płomień to najczęstszy błąd podczas gotowania. Wydaje nam się, że jeśli mały garnek postawimy na dużym palniku, to znacznie przyśpieszymy pożądany efekt, zapominając, że marnujemy bardzo dużo energii. Warto poczekać chwilę dłużej i nie zwiększać niepotrzebnie rachunków.

Gotuj odpowiednie ilości. Dotyczy to głównie wody gotowanej w czajniku, gdyż przegotowywanie pełnej objętości w przypadku kiedy potrzebujemy wody dla jednej lub dwóch osób to spore straty gazu, lub prądu. Odkamieniaj czajnik. Brak kamienia wewnątrz czajnika to szybsze gotowanie, a więc i większa oszczędność.       

9. Pierz ekonomicznie.

Wybierz pralkę o wysokiej klasie energetycznej. Korzystaj z krótszych programów i niższych temperatur. Wstawiaj pranie z pełnym wsadem, a jeśli uzbierasz jedynie połowę – dopasuj odpowiedni program.