Podświetlenie linków Zmień odstęp między akapitami Zmień odstęp między wierszami Zmień odstęp między słowami Zmień odstęp między literami Normalna wielkość czcionki Duża wielkość czcionki Bardzo duża wielkość czcionki Zmień kontrast

Wchodzą nowe przepisy dotyczące rejestracji zakupionych samochodów

Od 31 stycznia 2022 roku będą obowiązywać nowe przepisy dotyczące rejestracji zakupionych samochodów osobowych. Wprowadzone zostaną także regulacje możliwości czasowego wycofania z ruchu uszkodzonego samochodu osobowego, na przykład na czas naprawy.

Samochód z zamazanymi tablicami

Możliwe jest zachowanie dotychczasowego numeru rejestracyjnego, w tym tablic (tablicy) rejestracyjnych, jeżeli pojazd był już zarejestrowany na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej i posiada tablice (tablicę) rejestracyjne zgodne z przepisami wydanymi na podstawie art. 76 ust. 1 pkt 1 lit. a oraz utrzymane w należytym stanie i czytelne.

Zachowamy zatem tablice tylko z charakterystycznym unijnym wzorem. Starsze białe wersje z flagą PL trzeba będzie wymienić. Nie zachowamy również najstarszych tzw. czarnych tablic rejestracyjnych.

Od 31 stycznia samochód osobowy może być czasowo wycofany z ruchu na okres od 3 do 12 miesięcy bez możliwości przedłużenia tego okresu i nie wcześniej niż po upływie 3 lat od dnia, w którym upłynął okres czasowego wycofania określony w ostatniej decyzji o jego czasowym wycofaniu z ruchu.

Warunkiem dopuszczenia samochodu osobowego do ruchu po jego czasowym wycofaniu jest wykonanie dodatkowego badania technicznego pojazdu już po wykonanej naprawie.