Podświetlenie linków Zmień odstęp między akapitami Zmień odstęp między wierszami Zmień odstęp między słowami Zmień odstęp między literami Normalna wielkość czcionki Duża wielkość czcionki Bardzo duża wielkość czcionki Zmień kontrast

Małopolska Niania 2.0

Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Krakowie ogłosił nabór do Projektu Małopolska Niania 2.0.

Celem projektu jest stworzenie warunków do podjęcia lub kontynuacji zatrudnienia przez rodziców/opiekunów dzieci w wieku do lat 3, którzy do tej pory nie uczestniczyli w rynku pracy, a także zwiększenie dostępności do usług opieki nad dziećmi do lat 3, w szczególności na terenie gmin charakteryzujących się ograniczonym dostępem do instytucjonalnych form opieki nad dziećmi do lat 3. Cel ten zostanie osiągnięty poprzez stworzenie warunków do zatrudnienia niani - w formie dofinansowania kosztów wynagrodzenia niani ponoszonych przez rodziców/opiekunów dzieci zakwalifikowanych do udziału w projekcie, w oparciu o kryteria opracowane na podstawie przeprowadzonej analizy dostępności do form opieki nad dziećmi do lat 3 w poszczególnych gminach województwa małopolskiego.
Projekt skierowany jest do rodziców/opiekunów dzieci do lat 3 z terenu województwa małopolskiego powracających/wchodzących na rynek pracy, którzy do tej pory w nim nie uczestniczyli ze względu na pełnienie funkcji opiekuńczych nad dziećmi do lat 3 (pozostających bez pracy, przebywających na urlopie macierzyńskim, rodzicielskim, wychowawczym) oraz do osób pracujących, którym wsparcie w postaci zapewnienia opieki nad dziećmi umożliwi utrzymanie zatrudnienia.
W ramach projektu rodzice/opiekunowie otrzymają przez okres nie dłuższy niż 12 miesięcy dofinansowanie do zatrudnienia niani w wysokości maksymalnej 1 500 zł/mc lub 2 100 zł/mc, okresowo waloryzowanej w zależności od wzrostu minimalnego wynagrodzenia. Podwyższona kwota wsparcia będzie przysługiwała rodzicowi/opiekunowi uprawnionemu do świadczenia wychowawczego na pierwsze dziecko w rozumieniu art. 2 pkt 14 ustawy z dnia 11 lutego 2016 r. o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci. W projekcie weźmie udział minimum 650 rodziców/opiekunów dzieci do lat 3, z czego ok. 90% osób znajdzie pracę, powróci do niej lub będzie jej aktywnie poszukiwało po opuszczeniu programu.


Projekt jest dostępny dla osób z niepełnosprawnościami oraz realizowany zgodnie z Wytycznymi w zakresie realizacji zasady równości szans i niedyskryminacji, w tym dostępności dla osób z niepełnosprawnościami oraz zasady równości szans kobiet i mężczyzn w ramach funduszy unijnych na lata 2014-2020 m.in. poprzez:
- możliwość zgłoszenia się do Projektu osób bez względu na rodzaj i stopień niepełnosprawności
- preferowanie podczas rekrutacji rodziców z niepełnosprawnościami oraz rodziców dzieci w wieku do lat 3 wymagających szczególnej opieki wynikającej z niepełnosprawności (przyznawanie dodatkowych punktów na etapie oceny wniosków)
-uwzględnienie we wzorze wniosku o przyznanie wsparcia możliwości zgłoszenia specjalnych potrzeb (dostosowania przestrzeni w związku z niepełnosprawnością ruchową, zapewnienia tłumacza migowego, druku materiałów powiększoną czcionką i innych specjalnych potrzeb)
-analizę zgłoszonych specjalnych potrzeb i dostosowanie do nich działań realizowanych w ramach Projektu
-lokalizację Biura Projektu (na parterze budynku dostosowanego do potrzeb osób z niepełnosprawnościami)
-przekazywanie informacji o Projekcie w szczególności organizatorom działań na rzecz osób z niepełnosprawnościami
-udostępnienie Regulaminu naboru i uczestnictwa w Projekcie w wersji dla osób niedowidzących (powiększona czcionka) oraz zastosowanie dostępnej formuły przekazu treści
-dostosowanie strony internetowej do standardów WCAG 2.0, w szczególności do korzystania z niej przez osoby z dysfunkcją narządu wzroku i słuchu (wersja tekstowa i audio)
-udział pracowników Projektu w szkoleniach z zakresu pracy z osobami z niepełnosprawnościami oraz z zakresu przygotowywania materiałów dostępnych dla osób z różnego rodzaju dysfunkcjami.


Okres realizacji projektu: 1.08.2018 r. – 30.09.2022 r.


Wartość projektu: 19 677 933,78 zł, w tym 15 046 511,04 zł, tj. 76,46% z Europejskiego Funduszu Społecznego.