Podpisaliśmy umowę o dofinansowanie na autobus dla Gminy Libiąż

Dziś,  w Starostwie Powiatowym w Chrzanowie odbyło się uroczyste podpisanie umowy o dofinansowanie pomiędzy Powiatem Chrzanowskim a Gminą Libiąż.

dyr ops, skarbnik libiaża, wiceburmistrz Libiąża, wicestarosta, skarbnik powiatu, cżł. zarządu powiatu stoja przed niebieską ścianką z herbami powiatu chrzanowskiego. WST i Wiceburmistrz prezentują teczki z podpisaną umową

Dofinansowanie w wysokości 290 tys. zł skierowane będzie na „Zakup na rzecz Dziennego Domu Senior+ autobusu 20 osobowego przystosowanego do przewozu osób niepełnosprawnych z Gminy Libiąż”.
Środki pochodzą z Programu wyrównywania różnic między regionami III, Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
Nowy autobus będzie przystosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Będzie miał najazdy teleskopowe umożliwiające wjazd wózka do pojazdu, atestowane mocowanie na wózek inwalidzki wraz z kompletem pasów, część foteli przystosowana zostanie do łatwego demontażu, by w razie konieczności zapewnić dodatkowe miejsca dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich.

Realizacja tego projektu poprawi komfort swobodnego i bezpiecznego przemieszczania się uczestników Dziennego Domu Senior+ w Libiążu. Z autobusu skorzystają również dzieci niepełnosprawne, którym Gmina Libiąż zapewnia dojazd do Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Chrzanowie.

Dzięki takim projektom zapobiegamy wykluczeniu społecznemu osób starszych i niepełnosprawnych, likwidujemy bariery, ułatwiamy dostęp do zajęć terapeutycznych i rehabilitacyjnych. Zwiększamy dostępność osób z niepełnosprawnościami do edukacji, uczestnictwa w życiu społecznym, spotkaniach integracyjnych i wydarzeniach kulturalno-edukacyjnych.

Powiat Chrzanowski od wielu lat wspiera projekty skierowane do osób z niepełnosprawnościami. Uczestnicząc w ubiegłych edycjach Programu wyrównywania między regionami, pozyskaliśmy środki dla WTZ z Chrzanowa, Libiąża i Trzebini, Fundacji Viribus Unitis z Babic, Powiatowego Domu Pomocy Społecznej w Płazie na zakup środków transportu (busy, autobusy). W placówkach oświatowych Powiatu Chrzanowskiego i Gminy Alwernia, Szpitalu Powiatowym czy WTZ w Chrzanowie likwidowane były też bariery architektoniczne.

* Powiat Chrzanowski w Programie wyrównywania różnic między regionami pełni funkcję instytucji pośredniczącej tj.
• prowadzi nabór wniosków dla podmiotów z terenu Powiatu Chrzanowskiego
• występuje do Małopolskiego Oddziału PFRON o dofinansowanie projektów
• podpsuje umowy z PFRON o dofinansowanie projektów złożonych przez podmioty z terenu Powiatu Chrzanowskiego
• Zadaniem powiatu, jako instytucji pośredniczącej jest: podpisanie umów z beneficjentami, nadzór nad realizacją projektów beneficjentów, ich rozliczanie, kontrola, przekazanie dofinansowania oraz monitoring.