Poznajemy Małopolskę Zachodnią – Gmina Oświęcim!

Zapraszamy do odwiedzenia malowniczej gminy Oświęcim – zielonego zakątka, będącego domem dla wielu gatunków ptaków i zwierząt.
Potencjał przyrodniczy i bioróżnorodność tutejszej przyrody potwierdza ustalenie w okolicy ostoi sieci Natura 2000.

BANER POZNAJEMY MAŁOPOLSKĘ ZACHODNIA W TLE GÓRY PO PRAWEJ STR DRZEWA POSRODKU PŁYNIE RZEKA, W ROGU LOGO  FORUM MAŁOPOSLKI ZACHODNIEJ DYMEK Z NIEBIESKIEGO, ŻÓŁTEGO I CZERWONEGO PROSTOKĄTÓW

Na terenie gminy możemy znaleźć obiekty Szlaku Architektury Drewnianej i inne zabytkowe ślady przeszłości:
- kościół św. Bartłomieja w Porębie Wielkiej z dziełami Adama Giebułtowskiego i Artura Grottgera;
- kościół parafialny św. Wawrzyńca w Grojcu z XVII wieku;
- neogotycka rezydencja z XIX wieku w Grojcu;
- we Włosienicy klasycystyczny kościół Michała Archanioła z elementami barokowego wystroju z poprzedniego kościoła.
Na miejscu dawnych fortalicji można zobaczyć neogotyckie pałacyki z elementami mauretańskimi – budowle w Grojcu, Porębie Wielkiej, Rajsku i Harmężach zachowały w różnym stopniu swój pierwotny wygląd, a pozostałości parkowych drzewostanów można podziwiać wokół wszystkich budynków podworskich.
Atrakcję turystyczną stanowi również śluza i kanał żeglugowy na Wiśle w Dworach Drugich.
Dla entuzjastów wycieczek rowerowych nie brakuje tras, jak Wiślana Trasa Rowerowa; trasa rowerowa Dolina Wisły i Dolina Karpia, oraz fragmentów dłuższych tras – Szlak Greenway, Eurovelo R-4, VeloMetropolis.

Więcej o walorach turystycznych całego regionu przeczytać można w publikacji pt. „POTENCJAŁ TURYSTYCZNY MAŁOPOLSKI ZACHODNIEJ – 2021” dostępnej tutaj https://oswiecim.pl/wp-content/uploads/2022/04/potencjal-turystyczny-malopolski-zachodniej-2021.pdf

Niniejszy materiał informacyjny opublikowany został w ramach kampanii promocyjnej „Poznajemy Małopolskę Zachodnią” realizowanej przez Stowarzyszenie Forum Małopolski Zachodniej.