Poznajemy Małopolskę Zachodnią. Dzisiaj Gmina Mucharz!

Gmina Mucharz to urokliwe miejsce położone we wschodniej części Beskidu Małego w województwie małopolskim. W jej skład wchodzą miejscowości: Mucharz, Jaszczurowa, Koziniec, Skawce, Świnna Poręba i Zagórze.

BANER POZNAJEMY MAŁOPOLSKĘ ZACHODNIA W TLE GÓRY PO PRAWEJ STR DRZEWA POSRODKU PŁYNIE RZEKA, W ROGU LOGO  FORUM MAŁOPOSLKI ZACHODNIEJ DYMEK Z NIEBIESKIEGO, ŻÓŁTEGO I CZERWONEGO PROSTOKĄTÓW

Ukształtowanie terenu, szlaki turystyczne przebiegające przez teren Gminy, obszary leśne oraz czyste środowisko sprzyja rozwojowi turystyki pieszej i rowerowej. Wokół rozciąga się szereg szczytów górskich, a z Mucharza najciekawszy szlak prowadzi na Groń Jana Pawła II, Leskowiec (922) i dalej na Łamaną Skałę. Na żółtym szklaku dla upamiętnienia wędrówek ks. Karola Wojtyły wybudowano Grotę Wierchy. Ciekawą atrakcją jest Mysiorowa Dziura – jaskinia szczelinowa o dł. 130 m, powstała w skałach piaskowca, położona w miejscowości Zagórze, na południowo-zachodnim zboczu góry Kurczyna (410). Warto również zobaczyć kościół pw. Św. Wojciecha w Mucharzu, który został wybudowany w latach 1835-1868. Jednak największym atutem gminy jest Jezioro Mucharskie, które w okresie letnim jest wspaniałym miejscem zarówno do wypoczynku, jak i do uprawiania sportów wodnych. Po jeziorze kursuje statek „Róża wiatrów”, z pokładu którego można podziwiać malownicze wzniesienia: Jaroszowickiej Góry, Upaliska, Kurzyny i Starowidza.

Więcej o walorach turystycznych całego regionu przeczytać można w publikacji pt. „POTENCJAŁ TURYSTYCZNY MAŁOPOLSKI ZACHODNIEJ – 2021” dostępnej tutaj  – plik.PDF

Niniejszy materiał informacyjny opublikowany został w ramach kampanii promocyjnej „Poznajemy Małopolskę Zachodnią” realizowanej przez Stowarzyszenie Forum Małopolski Zachodniej.