Korzystaj z zaświadczeń przez e-US. To się opłaca

W ciągu trzech miesięcy Małopolanie otrzymali prawie 7 tys. zaświadczeń oraz 3 tys. innych elektronicznych dokumentów z urzędów skarbowych w województwie poprzez serwis e-Urząd Skarbowy. Dzięki temu zaoszczędzili na opłacie skarbowej.

Najchętniej z zaświadczeń przez e-US korzystali podatnicy z Krakowa-Podgórza, Nowego Sącza, Tarnowa i Nowego Targu. Wkrótce podatnicy na swoich kontach w e-US będą mogli przeglądać historię deklaracji, salda oraz zapłacić podatek BLIKiem.

W e-Urzędzie Skarbowym na www.podatki.gov.pl jest dostępnych ponad 20 usług, m.in.: możliwość złożenia zeznania podatkowego (usługa Twój e-PIT), wysyłanie pism, pobieranie zaświadczeń, np. o dochodach i niezaleganiu w podatkach.

Poprzez e-US można korespondować z administracją skarbową bez opłaty skarbowej i coraz więcej Małopolan korzysta z tej formy. W skali kraju, od lipca podatnicy wystąpili już ponad 65,6 tys. razy o zaświadczenie o dochodach i niezaleganiu w podatkach. Zaświadczenia podatników z woj. małopolskiego stanowią ponad 16% z nich, a to oznacza 117 tys. zł* oszczędności w budżecie domowym. Dzięki temu że podatnicy wybrali e-US, zaoszczędził również budżet państwa. Prawie 4 tysiące wysłanych dokumentów tą drogą to 45 tys. złotych mniej na wydatki na listy polecone za potwierdzeniem odbioru.

Większość podatników otrzymuje zaświadczenie w ciągu kilku sekund. Dokumenty z e-US są tak samo ważne jak papierowe, bo opatrzone podpisem elektronicznym, który można zweryfikować. Takich zaświadczeń nie trzeba drukować, ale można je od razu przesłać elektronicznie dalej, np. do banku.

Czytaj więcej