Podświetlenie linków Zmień odstęp między akapitami Zmień odstęp między wierszami Zmień odstęp między słowami Zmień odstęp między literami Normalna wielkość czcionki Duża wielkość czcionki Bardzo duża wielkość czcionki Zmień kontrast

Korzystaj z zaświadczeń przez e-US. To się opłaca

W ciągu trzech miesięcy Małopolanie otrzymali prawie 7 tys. zaświadczeń oraz 3 tys. innych elektronicznych dokumentów z urzędów skarbowych w województwie poprzez serwis e-Urząd Skarbowy. Dzięki temu zaoszczędzili na opłacie skarbowej.

Najchętniej z zaświadczeń przez e-US korzystali podatnicy z Krakowa-Podgórza, Nowego Sącza, Tarnowa i Nowego Targu. Wkrótce podatnicy na swoich kontach w e-US będą mogli przeglądać historię deklaracji, salda oraz zapłacić podatek BLIKiem.

W e-Urzędzie Skarbowym na www.podatki.gov.pl jest dostępnych ponad 20 usług, m.in.: możliwość złożenia zeznania podatkowego (usługa Twój e-PIT), wysyłanie pism, pobieranie zaświadczeń, np. o dochodach i niezaleganiu w podatkach.

Poprzez e-US można korespondować z administracją skarbową bez opłaty skarbowej i coraz więcej Małopolan korzysta z tej formy. W skali kraju, od lipca podatnicy wystąpili już ponad 65,6 tys. razy o zaświadczenie o dochodach i niezaleganiu w podatkach. Zaświadczenia podatników z woj. małopolskiego stanowią ponad 16% z nich, a to oznacza 117 tys. zł* oszczędności w budżecie domowym. Dzięki temu że podatnicy wybrali e-US, zaoszczędził również budżet państwa. Prawie 4 tysiące wysłanych dokumentów tą drogą to 45 tys. złotych mniej na wydatki na listy polecone za potwierdzeniem odbioru.

Większość podatników otrzymuje zaświadczenie w ciągu kilku sekund. Dokumenty z e-US są tak samo ważne jak papierowe, bo opatrzone podpisem elektronicznym, który można zweryfikować. Takich zaświadczeń nie trzeba drukować, ale można je od razu przesłać elektronicznie dalej, np. do banku.

Czytaj więcej