Szkolenie dla NGO – gratka dla lokalnych liderów

25 marca w Powiatowym Centrum Kształcenia Ustawicznego w Chrzanowie odbyła się Konferencja dla Organizacji Pozarządowych na temat prawnych i księgowych aspektów prowadzenia NGO. Szkolenie zorganizował Powiat Chrzanowski. VIDEO.

Zapełniona sala audiowizualna w PCKU w Chrzanowie

Fot. Konferencja odbyła się w siedzibie Powiatowego Centrum Kształcenia Ustawicznego w Chrzanowie

- Jesteście solą ziemi w aspekcie działalności trzeciego sektora. Jesteście reprezentantami stowarzyszeń, fundacji, które funkcjonują nie od wczoraj, a od wielu lat. A to, że funkcjonują, trwają i działają oznacza, że macie determinację, by tę działalność prowadzić. Dzisiejsze spotkanie ma służyć temu, by w obszarach merytoryki niezbędnej do działania organizacji pozarządowych, móc się doskonalić – zapowiedział Starosta Andrzej Uryga.

Celem konferencji było zwiększenie kompetencji liderów NGO, aby z jednej strony mogli samodzielnie realizować swoje działania, a drugiej – w określonych obszarach byli w stanie zacieśnić współpracę z samorządem. Szkolenie miało też na celu zintegrować lokalne środowisko, co pozwoli w przyszłości lepiej ze sobą kooperować.

Pierwsza tego rodzaju konferencja została zainicjowana w 2019 roku przez Powiatową Radę Działalności Pożytku Publicznego. Dyskutowano wtedy nad tym, jak sięgać po środki pozabudżetowe, środki z programów, projektów dedykowanych działalności NGO. Podczas tegorocznego spotkania uczestnicy poznali obowiązki prawne członków zarządów i innych organów statutowych oraz obowiązki księgowe i sprawozdawcze w NGO. W części warsztatowej do wyboru były dwa tematy: obowiązki finansowe organizacji przy realizacji projektów grantowych lub sprawozdawczość merytoryczna organizacji – obowiązki formalne, rozliczanie projektów w oparciu o rezultaty.

- Udałem się na szkolenie, bo jestem na początku tej stowarzyszeniowej drogi i na etapie zdobywania wiedzy na temat przepisów oraz samego rozliczania. To bardzo ważne zagadnienia. Ja i moi koledzy ze stowarzyszenia cały czas je analizujemy, konsultujemy się z innymi organizacjami. Dzisiejsze spotkanie było bardzo przydatne – mówi Michał Gut, prezes Stowarzyszenia „Sportowe dzieciaki” w Libiążu.

- Dziękuję w imieniu MKS Fablok w Chrzanowie za możliwość udziału w organizowanej przez Powiat Chrzanowski konferencji. Bardzo trafny dobór tematów oraz prowadzących, których  wiedza i przystępny sposób jej przekazywania spowodowały, że czas minął bardzo  szybko. Profesjonalna organizacja i przygotowanie materiałów zasługują na medal. Mam nadzieję, że będą jeszcze organizowane podobne konferencje i  przedstawiciele MKS Fablok będą mieli przyjemność w nich uczestniczyć - dodaje Maciej Gądek z MKS Fablok.

- Bardzo przydatne szkolenie, szczególnie dla „świeżaków” takich, jak nasze stowarzyszenie. Otworzyłem oczy na wiele spraw związanych z prawnymi aspektami prowadzenia organizacji i obowiązkami spoczywającymi na NGO. Proponuję, by na kolejnych tego typu spotkaniach swoim doświadczeniem w pozyskiwaniu środków czy prowadzeniu księgowości podzieliły się organizacje działające od wielu lat – przyznaje Marcin Szyszka, Prezes Stowarzyszenia Memoriał Macieja Klimasa w Libiążu.