Nie żyje Kazimierz Boroń

Z ogromnym smutkiem i żalem zawiadamiamy, że dziś w nocy, w wieku 77 lat zmarł Kazimierz Boroń, były Starosta Chrzanowski.

Kazimierz Boroń

Kazimierz Boroń – urodzony w Byczynie koło Jaworzna. Wychowywał się w Chrzanowie, gdzie ukończył szkołę podstawową, a później Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Staszica. W 1969 roku ukończył studia na Politechnice Śląskiej w Gliwicach. W 1985 roku ukończył studia podyplomowe na Akademii Ekonomicznej w Krakowie. W 1969 roku, jeszcze jako stypendysta, podjął pracę w Zakładach Chemicznych w Alwerni, którą kontynuował aż do 1996 roku. Później aktywnie działał w samorządzie.
Przez dwie kadencje w latach 2002-2006 i 2006-2010 był Radnym Powiatu Chrzanowskiego, w latach 2004-2006 pełnił funkcję Starosty Chrzanowskiego. Przyczynił się do rozwoju szkolnictwa zawodowego w Alwerni oraz stworzenia bazy oświatowej w budynku przy ul. Focha w Chrzanowie, gdzie funkcjonuje Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna oraz Uniwersytet Trzeciego wieku.
Zainicjował działalność klubu MZKS oraz budowę kompleksu sportowego w Alwerni. Zorganizował sekcję „biegu na orientację”. Wspierał rozwój i organizację infrastruktury sportowej w Powiecie Chrzanowskim, w tym działalność Klubu Sportowego „Fablok” i Ludowych Klubów Sportowych. Wspierał Szpital Powiatowy w Chrzanowie i szpitale Akademii Medycznej w Krakowie.
Pomagał w budowie Urzędu Miejskiego w Alwerni oraz brał udział w rozbudowie osiedla mieszkaniowego „Kamionki” w Alwerni. W celu integracji gmin Powiatu Chrzanowskiego przyczynił się do remontu dróg lokalnych Babice-Włosień-Kwaczała i Rozkochów – Alwernia-Spalona. Pomagał w pracach adaptacyjnych budynku dla potrzeb Komendy Powiatowej Policji oraz Prokuratury Rejonowej w Chrzanowie.
Za swą działalność społeczną i samorządową otrzymał m.in. Srebrny Krzyż Zasługi, Złoty Medal za Zasługi dla Pożarnictwa, Złotą Odznakę za Zasługi dla Ziemi Krakowskiej, Złotą Odznakę Polskiego Związku Wędkarskiego za Zasługi dla Wędkarstwa Polskiego, Złotą Odznakę Honorową Ludowych Zespołów Sportowych, Złotą Odznakę Honorową Małopolskiego Związku Piłki Nożnej, a także Medal Zasłużony dla „Alwernia SA”.
Całe swoje życie i pracę poświęcił dla rozwoju Powiatu. W 2022 roku został uhonorowany tytułem „Zasłużony dla Powiatu Chrzanowskiego”.

Rodzinie i bliskim składamy wyrazy współczucia.

Pogrzeb Kazimierza Boronia odbędzie się w najbliższy czwartek 13.04.2023r. o godzinie 14:30 w Kościele pw. św. Mikołaja w Chrzanowie.