Udzielają pomocy psychologicznej, prawnej i pedagogicznej

W 2023 roku Powiatowy Ośrodek Interwencji Kryzysowej w Chrzanowie realizował zadania wynikające z następujących dokumentów strategicznych: Strategii Rozwoju Powiatu Chrzanowskiego 2015-2023, Powiatowego Programu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie oraz Ochrony Ofiar Przemocy w Rodzinie i Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego dla Powiatu Chrzanowskiego.

Dwie dłonie blisko siebie

Celem działania POIK jest realizowanie zadań z zakresu pomocy społecznej obejmujących w szczególności zapewnienie kompleksowej pomocy, w tym: psychologicznej, pedagogicznej, prawnej osobom i rodzinom znajdującym się w kryzysie. Oferta pomocy POIK adresowana jest do wszystkich mieszkańców powiatu chrzanowskiego znajdujących się w sytuacjach kryzysowych takich jak: przemoc w rodzinie, problemy rodzinne, kryzysy małżeńskie /w związku, rozwód, problemy opiekuńczo-wychowawcze, kryzys wieku adolescencji, myśli i próby samobójcze, utrata bliskiej osoby, wypadki, nagłe zdarzenia losowe, dyskryminacja, mobbing.

W 2023 roku z pomocy POIK w Chrzanowie skorzystało 577 osób, w tym 410 osób dorosłych i 167 dzieci. Udzielono 2 155 porad/konsultacji, w tym:

• 1 291 porad psychologicznych dla 276 osób
  • 990 porad pedagogicznych dla 217 osób
  • 203 porady prawne dla 65 osób
  • 57 porad socjalnych dla 6 osób
  • 294 porady telefoniczne dla 72 osób
  • rozmowę przekierowaną z CPR
  • 36 konsultacji rodzinnych dla 6 osób
  • 77 terapii indywidualnych dla 23 osób
  • 140 konsultacji wychowawczych dla 21 osób
  • 10 interwencji w terenie dla 2 osób

W 2023 roku udzielono pomocy i wsparcia 45 osobom doświadczającym przemocy w rodzinie, w tym 31 kobietom, 2 mężczyznom i 12 dzieciom. Ze schronienia w mieszkaniu interwencyjnym POIK skorzystało łącznie 5 osób (3 dzieci i 2 kobiety). Pracownicy POIK sporządzili i przekazali do Zespołu Interdyscyplinarnego 6 formularzy „ Niebieskiej Karty – A” .

Powodem zgłoszenia się po specjalistyczną pomoc do POIK były:

• problemy rodzinne - 103 osoby
  • trudności wychowawcze – 113 osób
  • przemoc w rodzinie – 45 osób
  • problemy emocjonalne – 120 osób
  • trudności w związku – 12 osób
  • rozwód – 27 osób
  • zaburzenia psychiczne – 18 osób
  • kryzys wieku adolescencji – 8 osób
  • problem uzależnienia – 27 osób
  • zachowania suicydalne – 10 osób
  • strata bliskiej osoby – 21 osób
  • inne problemy i trudności – 52 osoby
  • mobbing – 1 osoba
  • traumatyczne zdarzenia – 2 osoby
  • choroba/niepełnosprawność – 6 osoby
  • problemy związane z uchodźctwem – 9 osób
  • napaść, gwałt – 3 osoby

W 2023 roku zorganizowano:

• kolejne dwie edycje Warsztatów Podnoszenia Kompetencji Wychowawczych dla rodziców i opiekunów
  • grupę wsparcia dla dzieci w sytuacji rozstania/rozwodu
  • zajęcia integracyjne dla dzieci z Polski i Ukrainy
  • zajęcia socjoterapeutyczne dla dzieci
  • arteterapię – pracę z emocjami i myślami
  • szkolenie dla rodziców dzieci SOSW w Chrzanowie „Sposoby rozwiązywania problemów w rodzinach wychowujących dzieci z niepełnosprawnością intelektualną
    i przewlekle chorych, w aspekcie aktualnej sytuacji społeczno-ekonomicznej”
  • warsztaty dla uczniów SOSW w Chrzanowie „Zaburzenia emocjonalne dzieci
    i młodzieży uwarunkowane niewłaściwymi relacjami rówieśniczymi i rodzinnymi. Sposoby radzenia sobie w sytuacjach zagrożenia poczucia bezpieczeństwa
    i stabilizacji”
  • zajęcia dla uczniów SOSW w Chrzanowie „Oblicza depresji. Jak radzić sobie
    z problemami emocjonalnymi”
  • zajęcia dla uczniów SOSW w Chrzanowie „Przemoc rówieśnicza. Sposoby radzenia sobie w sytuacjach trudnych. Możliwość uzyskania wsparcia.”

W POIK odbywały się kontakty rodziców z dziećmi uregulowane postanowieniami Sądu.