Projekt służy zachowaniu pamięci o lokalnych bohaterach, których bohaterstwo miało charakter ponadlokalny. Powiat Chrzanowski przekazał 10 tys. zł na to przedsięwzięcie w ramach "małych grantów".
Oprócz ekspozycji , zapowiedziano także prelekcję oraz przeprowadzenie co najmniej dwóch lekcji historycznych dla szkół.
Bracia Jan (ps. Bonawenturs) i Andrzej (ps. Morro) Romoccy w latach 30.XX wieku mieszkali w Sierszy, w dzisiejszej Willi NOT. Urodzeni byli w inteligenckiej rodzinie ziemiańskiej o patriotycznych tradycjach. Ich dziadowie zarówno ze strony ojca, jak i matki brali udział w Powstaniu Styczniowym. Ojciec, Paweł Romocki, był inżynierem, poseł na sejm II RP, w latach 1926—1 928 ministrem komunikacji, dyrektorem naczelnym Polskiego Przemysłu Górniczo-Hutniczego, ale także majorem Wojska Polskiego w stanie spoczynku, który za swoje zasługi został kawalerem orderu Virtuti Militari. W latach trzydziestych związany z Kopalnią Węgla Kamiennego „Siersza”, stąd też ich zamieszkanie w WIli NOT w Sierszy.
Jan i Andrzej w młodości harcerze, podczas II wojny światowej biorący czynny udział w pracy konspiracyjnej, w Powstaniu Warszawskim. Dowódcy drużyny i plutonu w batalionie Zośka. Obaj zginęli podczas Powstania Warszawskiego w 1944 roku. Ich groby znajdują się na warszawskich Wojskowych Powązkach.
Bracia Jan i Andrzej Romoccy otrzymali za swoją działalności szereg odznaczeń, m.in. Krzyż Walecznych i Order Virtuti Militari. Wiele drużyn harcerskich ma ich za swoich patronów, ich
imieniem nazwano szkoły oraz aleje w Parku Marszałka Edwarda Rydza-Śmigłego w Warszawie. Na podstawie wspomnień matki został nakręcony film paradokumentalny pt. ~Warszawska Niobe”, m.in. o ich działalności konspiracyjnej. Wiersze autorstwa Jana Romocckiego zostały wykorzystane jako teksty utworów muzycznych i tytuły płyt znanych zespołów muzycznych.
Cześć Ich pamięci!