Podświetlenie linków Zmień odstęp między akapitami Zmień odstęp między wierszami Zmień odstęp między słowami Zmień odstęp między literami Normalna wielkość czcionki Duża wielkość czcionki Bardzo duża wielkość czcionki Zmień kontrast

Bracia Romoccy - bohaterowie z sąsiedztwa

Stowarzyszenie Miłośników Ziem Trzebińskiej COR zaprasza na wyjątkową wystawę poświęconą braciom Romockim poległym w Powstaniu Warszawskim, którzy w latach 30. XX wieku mieszkali w Sierszy.

Plakat reklamujący wystawę
Projekt służy zachowaniu pamięci o lokalnych bohaterach, których bohaterstwo miało charakter ponadlokalny. Powiat Chrzanowski przekazał 10 tys. zł na to przedsięwzięcie w ramach "małych grantów".
Oprócz ekspozycji , zapowiedziano także prelekcję oraz przeprowadzenie co najmniej dwóch lekcji historycznych dla szkół.
Bracia Jan (ps. Bonawenturs) i Andrzej (ps. Morro) Romoccy w latach 30.XX wieku mieszkali w Sierszy, w dzisiejszej Willi NOT. Urodzeni byli w inteligenckiej rodzinie ziemiańskiej o patriotycznych tradycjach. Ich dziadowie zarówno ze strony ojca, jak i matki brali udział w Powstaniu Styczniowym. Ojciec, Paweł Romocki, był inżynierem, poseł na sejm II RP, w latach 1926—1 928 ministrem komunikacji, dyrektorem naczelnym Polskiego Przemysłu Górniczo-Hutniczego, ale także majorem Wojska Polskiego w stanie spoczynku, który za swoje zasługi został kawalerem orderu Virtuti Militari. W latach trzydziestych związany z Kopalnią Węgla Kamiennego „Siersza”, stąd też ich zamieszkanie w WIli NOT w Sierszy.
Jan i Andrzej w młodości harcerze, podczas II wojny światowej biorący czynny udział w pracy konspiracyjnej, w Powstaniu Warszawskim. Dowódcy drużyny i plutonu w batalionie Zośka. Obaj zginęli podczas Powstania Warszawskiego w 1944 roku. Ich groby znajdują się na warszawskich Wojskowych Powązkach.
Bracia Jan i Andrzej Romoccy otrzymali za swoją działalności szereg odznaczeń, m.in. Krzyż Walecznych i Order Virtuti Militari. Wiele drużyn harcerskich ma ich za swoich patronów, ich
imieniem nazwano szkoły oraz aleje w Parku Marszałka Edwarda Rydza-Śmigłego w Warszawie. Na podstawie wspomnień matki został nakręcony film paradokumentalny pt. ~Warszawska Niobe”, m.in. o ich działalności konspiracyjnej. Wiersze autorstwa Jana Romocckiego zostały wykorzystane jako teksty utworów muzycznych i tytuły płyt znanych zespołów muzycznych.
Cześć Ich pamięci!