Fot. Starosta Bartłomiej Gębala z uczniami II LO w Chrzanowie podczas dni otwartych w 2024 roku
Ilu pierwszaków spodziewacie się w roku szkolnym 2025/2026?
Starosta Chrzanowski Bartłomiej Gębala: - Jak co roku, około tysiąca uczniów klas pierwszych rozpocznie naukę w szkołach ponadpodstawowych. Ta liczba będzie utrzymywać się przez następne pięć lat.
Ilu uczniów rokrocznie wybiera szkoły spoza powiatu chrzanowskiego?
- Szkoły poza naszym powiatem wybiera około 15 procent nastoletnich mieszkańców, ale za to możemy pochwalić się uczniami z powiatów ościennych. Przykładowo, w trzebińskim ekonomiku uczy się blisko 80 uczniów z Krzeszowic. To dowód na to, że nasza oferta edukacyjna jest konkurencyjna, wszechstronna, różnorodna, dostosowana do oczekiwań młodzieży i dynamicznie zmieniającego się rynku pracy. Nasze szkoły cechują ciekawe kierunki kształcenia, bogato wyposażona i nieustannie rozbudowywana baza dydaktyczna, świetna kadra.
A co na zachętę ze strony Powiatu Chrzanowskiego?
- Powiat Chrzanowski w ramach wyrównywania szans edukacyjnych, zapewnia częściową refundację kosztów biletów miesięcznych na środki komunikacji publicznej. Przyznaje również najzdolniejszym uczniom gratyfikacje w postaci stypendiów za osiągnięcia w nauce, nagród za najlepsze wyniki w nauce, szczególne osiągnięcia artystyczne, wybitne osiągnięcia sportowe i za szczególne osiągnięcia związane z kształceniem zawodowym oraz nagród za osiągnięcia w dziedzinie sportu.
Kampania promocyjna szkół ponadpodstawowych, których organem prowadzącym jest Powiat Chrzanowski, ruszyła pełną parą. Na co stawia Powiat reklamując swoje placówki?
- Najważniejszy jest bezpośredni kontakt z uczniami klas ósmych oraz ich rodzicami. Dyrektorzy i nauczyciele poszczególnych placówek biorą więc udział w zebraniach szkolnych, godzinach wychowawczych, przedstawiając swoją ofertę, a młodzież z kolei spotyka się z ósmoklasistami. Trzeba podkreślić duże zaangażowanie naszych uczniów w tej kwestii, za co im bardzo dziękuję.
Co będzie działo się w szkołach ponadpodstawowych w marcu i kwietniu?
- Już 7 marca ruszamy z dniami otwartymi. W programie przedstawienie oferty edukacyjnej, zwiedzanie szkoły pod okiem uczniów-przewodników, prezentacja pracowni, kół zainteresowań i wiele innych. Co roku biorę udział w tych spotkaniach. Wiem, że cieszą się ogromną popularnością, bo nasze placówki bardzo kreatywnie podchodzą do tego rodzaju przedsięwzięć, przygotowując wiele ciekawych prezentacji. Oprócz dni otwartych szkoły organizują w tym czasie wydarzenia, w których mogą brać udział wszyscy, także uczniowie szkół podstawowych i ich rodzicie. Najlepszym tego przykładem jest Noc w Liceum organizowana przez I LO w Chrzanowie.
Tegoroczną nowością będą krótkie, dynamiczne nagrania z ofertą edukacyjną, nad którymi właśnie pracują uczniowie poszczególnych szkół. Chcemy trafić z nimi przez media społecznościowe do młodego odbiorcy. Tradycyjnie, przygotowaliśmy także informator oświatowy z opisem poszczególnych klas i profili. Będzie dostępny zarówno w formie elektronicznej, jak i papierowej oraz dystrybuowany przez szkoły i gminy. W sumie dwa tysiące egzemplarzy. Link do informatora dostępny jest na powiat-chrzanowski.pl.
Wszystko po to, by ułatwić podjęcie niezwykle trudnej decyzji, jaką jest wybór szkoły ponadpodstawowej, profilu klasy lub branży. Trafna decyzja przełoży się na zawodowy sukces, więc jest jedną z najważniejszych w dorosłym życiu. Warto więc do niej dobrze się przygotować.