Podświetlenie linków Zmień odstęp między akapitami Zmień odstęp między wierszami Zmień odstęp między słowami Zmień odstęp między literami Normalna wielkość czcionki Duża wielkość czcionki Bardzo duża wielkość czcionki Zmień kontrast

Zachęcamy do wzięcia udziału w projekie SPIN - Małopolskie Centra Transferu Wiedzy

Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami Projektu SPIN skierowanego do mikro, małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP) działających na terenie Małopolski.

Grafika. Z prawej storny zdjęcie dłoni dwóch osób. Obie osoby mają w prawej dłoni po długopisie. Przed nimi notatki. W górnym rogu jest herb powiatu. Z lewej strony pola tekstowe z treścią.

Czym jest projekt SPIN?
SPIN – Małopolskie Centra Transferu Wiedzy to projekt skierowany do mikro, małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP) oraz firm z segmentu small-mid caps działających na terenie województwa małopolskiego. Celem projektu jest ułatwienie firmom dostępu do innowacji oraz wsparcie we współpracy z sektorem nauki. Projekt przełamuje stereotyp, że innowacje są zarezerwowane wyłącznie dla dużych przedsiębiorstw dysponujących zapleczem badawczo-rozwojowym i zasobami finansowymi. Dzięki projektowi SPIN – Małopolskie Centra Transferu Wiedzy, nawet najmniejsze firmy mogą zyskać przewagę konkurencyjną i rozwijać innowacyjne rozwiązania, korzystając ze wsparcia ekspertów z renomowanych uczelni i instytucji naukowych, tworzących Centra Transferu Wiedzy.

Centra Transferu Wiedzy – nauka dla biznesu
W ramach projektu działają cztery wyspecjalizowane Centra Transferu Wiedzy, prowadzone przez instytucje naukowe z Małopolski. Zespoły ekspertów wspierają przedsiębiorców zarówno w opracowywaniu własnych pomysłów na innowacje, jak i w poszukiwaniu nowych kierunków rozwoju. Każde Centrum świadczy usługi „szyte na miarę”, czyli dostosowane do indywidualnych potrzeb firm, w obszarach tzw.
Regionalnych Inteligentnych Specjalizacji (RIS) Małopolski:
1. Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki w Krakowie (Małopolskie Centrum Budownictwa Energooszczędnego) – wsparcie w ramach inteligentnych specjalizacji regionu: chemia oraz energia zrównoważona,
2. Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie (Centrum Innowacji oraz Badań Prozdrowotnej i Bezpiecznej Żywności) – wsparcie w ramach inteligentnej specjalizacji regionu: nauki o życiu,
3. Instytut Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią Polskiej Akademii Nauk – wsparcie w ramach inteligentnej specjalizacji regionu: chemia oraz produkcja metali i wyrobów metalowych,
4. Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie – wsparcie w ramach inteligentnych specjalizacji regionu: przemysły kreatywne i czasu wolnego oraz elektrotechnika i przemysł maszynowy.

Usługi oferowane w ramach projektu SPIN – Małopolskie Centra Transferu Wiedzy

W ramach projektu SPIN – Małopolskie Centra Transferu Wiedzy przedsiębiorcy mogą skorzystać z szerokiego wachlarza profesjonalnych usług wspierających rozwój, innowacyjność oraz transformację ich firm – od audytów technologicznych po specjalistyczne doradztwo i szkolenia.
1. Audyt technologiczny (wstępny i/lub pogłębiony)
Pomaga określić potencjał rozwojowy firmy, identyfikować obszary wymagające wsparcia i wyznaczyć strategiczne kierunki rozwoju. Efektem jest szczegółowy raport z rekomendacjami praktycznych rozwiązań.
2. Usługi doradcze
Ukierunkowane na transfer wiedzy i innowacji, obejmują m.in.:
-usługi doradcze związane z przygotowaniem projektów badawczo-rozwojowych,
-usługi doradcze związane z wdrażaniem innowacji produktowych i procesowych,
-usługi doradcze w zakresie cyfrowej transformacji,
-usługi doradcze w zakresie zielonej transformacji
-usługi doradcze związane z wdrażaniem przez przedsiębiorstwa celów zrównoważonego rozwoju.
3. Usługi szkoleniowe (dla MŚP)
Indywidualnie dopasowane programy szkoleniowe, podnoszące kompetencje i umiejętności pracowników, wspierające rozwój innowacyjnych i zrównoważonych strategii w firmie – od gospodarki obiegu zamkniętego po niskoemisyjność i cyfryzację.

Dlaczego warto?

Projekt SPIN to odpowiedź na codzienne wyzwania przedsiębiorców, którzy często nie mają czasu ani zasobów, by samodzielnie zajmować się innowacjami, zatrudniać ekspertów B+R czy pozyskiwać środki unijne. Usługi skierowane są do firm prowadzących działalność na terenie województwa małopolskiego. Dzięki dofinansowaniu z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego usługi realizowane są w ramach pomocy de minimis, odpłatność może wynieść nie więcej niż 23% VAT wartości usługi.

Efekt projektu
Do końca 2026 roku planowane jest udzielenie wsparcia doradczego dla 240 przedsiębiorców z Małopolski. Projekt wspiera rozwój relacji na linii nauka – biznes – samorząd, tworząc trwałe fundamenty dla innowacyjnej gospodarki regionu.

Strona internetowa projektu: https://www.spin.malopolska.pl
Media społecznościowe projektu: https://www.facebook.com/spin.malopolska
Punkt Kontaktowy dla Przedsiębiorców:
Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego
ul. Wielicka 72a, Kraków, 1 piętro, pok. 113
tel. 12 29 90 827, 12 29 90 662
E-mail: spin@umwm.malopolska.pl

Projekt SPIN - Małopolskie Centra Transferu Wiedzy to dofinansowana z Funduszy Europejskich operacja o znaczeniu strategicznym dla Małopolski, realizowana w ramach programu Fundusze Europejskie dla Małopolski 2021-2027.
Wartość projektu – 13,8 mln złotych.