Szczepienia przeciwko RSV to znaczący krok naprzód w ochronie zdrowia publicznego oraz redukcji obciążeń dla systemu opieki zdrowotnej. Zakażenia RSV u dorosłych, szczególnie osób starszych i przewlekle chorych, wiążą się bowiem z wysokim ryzykiem ciężkiego przebiegu. Mogą prowadzić m.in. do zapalenia płuc, zaostrzeń POChP, astmy oraz chorób sercowo-naczyniowych, takich jak niewydolność serca czy choroba wieńcowa. Aktualnie, dla osób powyżej 65. roku życia oraz kobiet w ciąży dostępne jest również bezpłatne szczepienie, natomiast osoby w wieku pomiędzy 60 a 64 r. ż. mogą skorzystać z programu z 50-procentową odpłatnością.
Czym jest RSV?
To niebezpieczny wirus, który atakuje układ oddechowy. U osób po 60. roku życia może prowadzić do zapalenia płuc, niewydolności oddechowej, zaostrzeń chorób przewlekłych i kardiologicznych, takich jak niewydolność serca czy choroba wieńcowa.
Dlaczego RSV jest niebezpieczny? Kto jest najbardziej zagrożony? Jak się przed nim chronić?
Na te wszystkie pytania odpowie dokładnie broszura informacyjna Biura Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Chorób Infekcyjnych. Dostępna jest poniżej. Zapraszamy do lektury.